Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusko a Čína ohrožují Česko. Pokud Západ selže, otevře dveře ničivějším konfliktům, říká Fiala k nové strategii

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česko po osmi letech upravuje svou bezpečnostní strategii. Dokument, který ve středu projedná vláda, poprvé explicitně označuje za největší hrozbu Rusko a Čínu. „Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku. Čína zpochybňuje mezinárodní řád,“ zmiňuje materiál.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Česko není v bezpečí,“ je jedna z prvních vět dokumentu, který má Deník N k dispozici. Hlavním důvodem tohoto stavu je podle strategie chování Ruska a Číny na mezinárodním poli.

„Předkládaný dokument nezastírá, že mezinárodní bezpečnostní prostředí se dále zhoršuje. Ruskou válečnou agresi proti Ukrajině neredukuje jen na boj o svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, ale zasazuje ji do kontextu ohrožení mezinárodního řádu jako celku. Pokud Západ ve své odpovědnosti vůči ochraně tohoto řádu selže, otevře tím

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější