Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pozor na Rusko a AfD. Německá kontrarozvědka varuje před špiony a bezprecedentně i před politickou stranou

Vchod do budovy ruské ambasády v Berlíně. Foto: Tobias Arhelger, Adobe Stock
Vchod do budovy ruské ambasády v Berlíně. Foto: Tobias Arhelger, Adobe Stock

Německo se znovu stalo centrem ruských špionážních aktivit, „jsme na úrovni, která je stejně vysoká jako za studené války“, prohlásil šéf německé civilní kontrarozvědky Thomas Haldenwang už před rokem. Ale od té doby se situace ještě vyostřila a potvrdilo to jeho čerstvé vystoupení s ministryní vnitra, při němž Haldenwang učinil bezprecedentní krok.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Špioni z Ruska a z dalších zemí se o Německo zajímají čím dál tím víc. V Německu přibývají agresivní dezinformační kampaně, pokusy o sabotáže i kybernetické útoky, varuje ve své poslední zprávě německá civilní kontrarozvědka, Spolkový úřad na ochranu ústavy.

Hlavním důvodem je ruský vpád na Ukrajinu. „Ruská válka proti Ukrajině je pro vnitřní bezpečnost Německa bodem obratu,“ poznamenala německá ministryně vnitra Nancy Faeser (SPD). Použila německými politiky a zejména kancléřem Scholzem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější