Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Máme na to vlastní zákony.“ Mapovali jsme, jak dopadne Istanbulská úmluva ve Sněmovně

Istanbulská úmluva čekala na posun v ratifikaci sedm let. Česko ji podepsalo v roce 2016. Ilustrace: pixabay.com
Istanbulská úmluva čekala na posun v ratifikaci sedm let. Česko ji podepsalo v roce 2016. Ilustrace: pixabay.com

Úmluva o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí sice prošla vládou, ve Sněmovně však bude situace mnohem složitější. Zjišťovali jsme, kdo dokument v dolní komoře podpoří a jestli má šanci na schválení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Minulou středu panovala po výroku ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) nejistota, zda vláda znovu neodloží hlasování o Istanbulské úmluvě. Bývalý první náměstek brněnské primátorky médiím před jednáním kabinetu řekl, že „není jisté, zda se bod dostane na program jednání“.

Nakonec se však ministři k hlasování o vládním stanovisku dostali – a jak sami popisují, jednání proběhlo věcně a hladce, protože o dokumentu diskutovali už dříve a všechny argumenty již zazněly.

Úmluva se tak přesouvá do Poslanecké sněmovny. Aby mohla být přijata do právního řádu, musí se k ní následně kladně vyjádřit také Senát a podpisem ji musí stvrdit prezident Petr Pavel.

Istanbulská úmluva však téměř jistě narazí už v dolní komoře Parlamentu. Popisujeme, jak se zřejmě poslanci jednotlivých klubů k dokumentu postaví.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Istanbulská úmluva

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější