Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo zradil Prigožina? A co teď udělá Putin, který toho prohrál nejvíc? Odpovídáme na klíčové otázky

Prigožin opouští Velitelství jižního vojenského okrsku v Rostovu na Donu. Někteří lidé mu mávají a děkují. Foto: Profimedia
Prigožin opouští Velitelství jižního vojenského okrsku v Rostovu na Donu. Někteří lidé mu mávají a děkují. Foto: Profimedia

Analýza: Došli do místa, odkud jim do centra ruské říše a sídla mocnáře zbývalo 330 kilometrů. Nezdálo se, že by jim chyběly síly nebo munice. Přesto se najednou otočili a vrátili se do svých ležení. Nikdo zatím nevysvětlil, co akce žoldnéřské armády známé jako vagnerovci měla znamenat. Pokusíme se odpovědět alespoň na několik nejzásadnějších otázek.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V pátek večer a včera jsme sledovali nejspíš nejpodivnější žoldnéřskou vzpouru za dlouhé roky.

Co se vlastně stalo?

Ruský žoldnéřský vůdce Jevgenij Prigožin zavelel a jeho vagnerovci se dali na pochod (jízdu) na Moskvu, kde chtěli „odstranit“ ministra obrany Šojgua a náčelníka generálního štábu armády Gerasimova. Prý proto, že na ně předtím zaútočila pravidelná ruská armáda a zabila „mnoho“ z nich. Důkazy o tom nejsou žádné.

Vagnerovci prakticky bez odporu projeli s kolonami svých vozů téměř k branám ruského hlavního města. A pak se prostě stáhli.

Důsledky Prigožinova pochodu spravedlnosti, jak své tažení nazval, ale nejsou zanedbatelné – přinejmenším šest sestřelených vrtulníků ruských vzdušných sil, jedno letadlo Il-22M a 13 mrtvých ruských pilotů. Z materiálních škod stojí za to připomenout hořící ropný rezervoár u Voroněže, rozbombardovanou dálnici M4, několik zničených přístupových cest a zákopy a opevnění kolem měst, která se chystala na kruhovou obranu.

Jaké jsou kořeny krize

Klíčovou součástí víkendového dění se zdají být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jevgenij Prigožin

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější