Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ruský vězeň svědomí píše prezidentu Pavlovi z cely: Nejsme země vrahů!

Jeden z nejznámějších ruských vězňů svědomí Ilja Jašin píše dopis prezidentu Petru Pavlovi.
Jeden z nejznámějších ruských vězňů svědomí Ilja Jašin píše dopis prezidentu Petru Pavlovi.

Iljovi Jašinovi bude příští čtvrtek čtyřicet let. Ve vězení by měl oslavit ještě i osmačtyřicáté narozeniny. Šířil totiž – podle ruských soudců – pomluvy o ruské armádě bojující na Ukrajině. Podařilo se mu napsat dopis a dostat ho ven z cely. Je adresován českému prezidentovi Petru Pavlovi a reaguje na jeho slova o potřebě sledovat Rusy žijící v západní Evropě. Deník N má dopis k dispozici a přináší ho v doslovném překladu v plném znění.

Otevřený dopis jednoho ze tří nejvýznamnějších vězněných ruských politiků Ilji Jašina české hlavě státu Petru Pavlovi jsme získali od jeho spolupracovníků. Je napsán rukou, ve velmi uctivém tónu, bez výčitek či osočování.

Přesto je jasné, že Jašin chce Pavla upozornit na jednu ze zásadních chyb, kterou podle něj udělal. Reaguje na slova prezidenta Pavla o sledování Rusů žijících v západní Evropě a především na připomenutí internace etnických Japonců do speciálních táborů v USA během druhé světové války.

Ruský liberální politik zdůrazňuje úctu, kterou choval k prezidentu Václavu Havlovi, a popisuje složité diskuze, které na téma Evropa, demokracie a válka vede se svými spolubydlícími v cele.

Jašin Pavlovi vysvětluje, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější