Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (484. den): Rusové se bojí, že zničení přehrady otevřelo Ukrajincům nové možnosti útoku

Snímek ze satelitu Sentinel-2 ukazuje současnou podobu Kachovského rezervoáru u města Nikopol z 20. června. Nádrž ve středu slouží k chlazení Záporožské jaderné elektrárny. Zdroj: Sentinel-2
Snímek ze satelitu Sentinel-2 ukazuje současnou podobu Kachovského rezervoáru u města Nikopol z 20. června. Nádrž ve středu slouží k chlazení Záporožské jaderné elektrárny. Zdroj: Sentinel-2
  • Jak válka mění geografii: z Kachovské nádrže je po zničení přehrady de facto řeka.
  • Ruští blogeři se obávají, že Ukrajinci ji mohou překročit přes vysychající dno.
  • Ukrajince by zde čekalo méně opevnění a zřejmě i vojáků, ale i několik kilometrů plání bez krytí.
  • Pokračují silné boje, ale bez jasných posunů.
  • Poprvé natočili Zuzanu 2 v akci na Ukrajině.
  • Videa dne: Útok na Čongarský most a Ukrajinci obsluhující francouzskou houfnici Caesar.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 22. června. Situace na některých místech už může být jiná.

Máte-li rádi geografii, sledovat podrobně válku na Ukrajině může být sice smutné, ale zároveň zajímavé. Fronta se táhne stovky kilometrů, jsou zde přírodní vodní bariéry, na severu lesy, bojuje se o malé vesnice i na české poměry velká města.

Geografie však nemusí být něco neměnného, jak to ukazuje poslední vývoj po výbuchu Kachovské přehrady.

Jeden z důsledků jejího zničení je ten, že kachovský rezervoár vysychá. Jedno z největších říčních jezer v Evropě mělo před útokem plochu přes 2200 čtverečních kilometrů (asi jako dvě třetiny rozlohy Karlovarského kraje), táhlo se 240 kilometrů a jeho šířka se pohybovala od pěti do dvaceti kilometrů. Tvořilo jakousi přírodní bariéru vůči útoku jedné či druhé strany, protože by bylo velmi náročné ho překročit.

Dva týdny po zničení přehrady se ale plocha nádrže zmenšila o 75 procent, podle ukrajinských vědců má asi 500 čtverečních kilometrů. Na mnoha místech jezero vyschlo a z nádrže se fakticky stala řeka, kolem které je množství mělkých jezírek. Dobře to ukazují tato videa:

Současnou mapu nádrže zveřejnila Ukrajinská akademie věd. Fialový je tok řeky Dněpr a jiných řek, modrá jsou jezera kolem. Velká část je už souš.

To má vážné následky pro zemědělství, protože čtyři hlavní zavlažovací kanály (včetně toho, který jde na Krym) kvůli poklesu hladiny nemají (a ani jen tak mít nebudou) přísun vody. Na Ukrajinou ovládaných územích má 700 tisíc lidí potíže s pitnou vodou.

Ústí Severokrymského kanálu, podobně vypadají i ústí jiných kanálů. Zdroj: Sentinel 2

Pokud skutečně za zničením přehrady stáli Rusové, kteří ji drží, jak naznačila například i analýza New York Times, moc si nepomohli. Překročení Dněpru na jihu od přehrady je po zničení pro Ukrajince náročnější a pár týdnů zřejmě nebude možné.

Ale ukrajinské armádě se možná otevřela nová potenciální fronta nad přehradou, přímo přes vysychající dno.

Začínají se toho obávat i ruští váleční blogeři. Kanál Rybar napsal ještě minulý týden, že zatímco

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější