Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Ministři kývli na rozpočet, Stanjuru ale čekají nepříjemná dostaveníčka

Ministr financí Zbyněk Stanjura chce šetřit už v letošním rozpočtu. Foto: ČTK
Ministr financí Zbyněk Stanjura chce šetřit už v letošním rozpočtu. Foto: ČTK

Jednání o státním rozpočtu na příští rok se sice formálně posouvají, není ale jasné, na jaký schodek ministerstvo financí cílí. Řada ministrů je totiž s dosavadním vyjednáváním nespokojená a domluvila si separátní rokování o některých kapitolách rozpočtu. Vládě se přitom krátí čas.

Dnešní dění pro vás shrnul Michal Tomeš. Situaci týkající se ztracené ponorky popsal Adam Hecl.

Vládní souhlas, jenž neznamená souhlas

Členové vlády včera schválili předběžné parametry pro rozpočet na příští rok. Schodek bude nejméně 235 miliard, horní hranicí má být 270 miliard. S ohledem na napjatou situaci v letošním roce, kdy se s největší pravděpodobností nepodaří uhájit plánovaný deficit 295 miliard, jde o ambiciózní cíl.

Ministři kývli na první návrh rozpočtu, který má být hotový v první půlce roku. Může se tak zdát, že v kabinetu Petra Fialy panuje na rozsáhlých škrtech a celkové konsolidaci shoda. Tak tomu ale rozhodně není.

Řada ministrů souhlasila pouze z procesních důvodů, aby se příprava rozpočtu nezadrhla. V dalších týdnech a měsících se ale někteří plánují se šéfem rezortu financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) dále setkávat a přesvědčit ho o tom, že množství peněz v některých kapitolách není dostatečné.

To Deníku N potvrdila například ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), která v uplynulých třech týdnech několikrát veřejně kritizovala ministra financí za škrty v oblasti výzkumu, které mají dosáhnout až

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější