Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kam se poděl ten jejich pověstný klid? O nesporném vlivu tlakové výše na Brity a Británii

V Londýně se i v současných vedrech můžete na Temži až na jednu malou výjimku jen dívat. Na ochlazení v ní zapomeňte. Foto: Dora Martínková
V Londýně se i v současných vedrech můžete na Temži až na jednu malou výjimku jen dívat. Na ochlazení v ní zapomeňte. Foto: Dora Martínková

Britský deník Ivana Kytky: Neumím si představit, jak přesně vypadá tlaková výše, která se nám teď usadila nad Britskými ostrovy. Vzhledem k okolnostem si ji v hlavě maluji jako laskavou a usměvavou kouzelnou babičku v modré zástěře. V ruce má proutěné koště, kterým vymetá oblohu tak, aby na ní nezbylo ani mráčku. Když dole hrozí sucho, pohlédne ze své tlakové výše, vezme v noci kropicí konev a zem lehce zavlaží.

Letní pohoda má však i svou odvrácenou tvář: Na souvislou přítomnost sluníčka na obloze nejsou ostrované připraveni a geneticky vybaveni. Téměř tropické teploty je umí zastihnout v pomyslných i skutečných nedbalkách. Ztrácejí svou obvyklou zdrženlivost a rezervovanost, někdy i slušnost a vůbec dobré způsoby.

Proměna, kterou mám na mysli, má jistou oporu v lékařské vědě. Množství slunečního světla prý přímo ovlivňuje biologické hodiny člověka. Jeho reakce předurčuje komplexní sada „hodinových“ genů. Dojde-li k jejich neobvyklé stimulaci, může se jinak rovnovážné lidské rozpoložení vychýlit v lehce manický stav.

Londýnští řidiči ve slunečních brýlích v něm zapomínají na své džentlmenské návyky. Například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Britský deník

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější