Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Německo obří pobídkou přilákalo továrnu na čipy. Stavět se bude i v Polsku

Integrovaný mikročip. Foto: Edelweiss, Adobe Stock
Integrovaný mikročip. Foto: Edelweiss, Adobe Stock

Po několika měsících vyjednávání se německý kancléř Olaf Scholz (SPD) konečně dočkal. Podařilo se mu podepsat dohodu s americkou společností Intel na výstavbu dvou klíčových továren na čipy u Magdeburku ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

„Je to dobrá zpráva pro Magdeburk, pro Německo a pro celou Evropou. S touto investicí technologicky doháníme nejlepší světové hráče a rozšiřujeme naši produkci mikročipů,“ řekl kancléř Scholz při podpisu smlouvy s výkonným ředitelem Intelu Patem Gelsingerem.

Americký podnik se zavázal, že vybuduje dvě továrny za celkem 30 miliard eur, tedy v přepočtu za téměř 720 miliard korun. „Je to největší přímá soukromá investice v Německu,“ komentoval to Scholz.

„Touto investicí doháníme světové lídry v oblasti technologií a rozšiřujeme naše vlastní kapacity pro vývoj ekosystémů a výrobu mikročipů,“ řekl kancléř Scholz po podpisu investiční dohody spolkové vlády s firmou Intel o výstavbě továrny na čipy u Magdeburku. Foto: Kugler, Bundesregierung

Neobešlo se to ale bez ústupků Berlína. Německá vláda totiž Intelu poskytne pobídky 9,9 miliardy eur (zhruba 237 miliard korun).

Jen během několika málo dnů tak Intel oznámil už druhou velkou investici v Evropě. Minulý týden podnik informoval, že u polské Wroclawi postaví továrnu na testování a balení čipů za 4,6 miliardy dolarů, tedy za zhruba sto miliard korun. Díky tomu Intel v Evropě vybuduje vůbec první kompletní řetězec, od samotné výroby po balení a testování čipů.

Nové továrny v Německu a v Polsku pomohou Evropské unii splnit její ambiciózní cíl: do roku 2030 vyrábět pětinu světové produkce čipů. Aktuálně na unijní země připadá asi jen deset procent.

Bez pobídek to nejde

Americká společnost Intel už zhruba před rokem oznámila, že hodlá v Německu otevřít dvě nové továrny na čipy. Původně informovala, že celý projekt bude mít hodnotu 17 miliard eur (404 miliard korun). Intel také původně počítal s tím, že německá vláda mu poskytne pobídky v hodnotě 6,8 miliardy eur (162 miliard korun).

Po několika měsících ale Intel svůj postoj přehodnotil a po německé vládě požadoval

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Polsko

Technologie

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější