Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Velká dětská nemocnice je bez klíčového přístroje. Akutní případy vozí na druhý konec Brna a zpět

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Kvůli chybějícímu přístroji v Dětské nemocnici Brno musí zdravotníci vozit dětské pacienty na druhý konec města do Bohunic a pak zase zpět. Lékaři varují, že až hodinová prodleva při vyšetření může být pro malé pacienty riskantní. Vedení nemocnice tvrdí, že k žádnému ohrožení dětí nedochází. Zároveň ale připouští, že za případné komplikace by nesli odpovědnost ošetřující lékaři.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dětská nemocnice v Brně je jedním z největších specializovaných traumacenter v Česku. Sanitky tam svážejí vážné dětské úrazy nejen z celého Jihomoravského kraje, ale i z Ostravska nebo z Vysočiny a z jiných krajů. Zdravotníci tu mají napilno zvlášť teď v létě, kdy úrazů přibývá. Brno je zároveň na hlavní trase prázdninových cest k moři, takže tu končí značná část dětských pacientů z autonehod.

Tamní lékaři teď ale řeší nepříjemnou komplikaci. Už více než měsíc se musí obejít bez přístroje CT, který je přitom pro diagnostiku po úrazech klíčový. Ukazuje například, zda nedošlo k poranění či krvácení do mozku, důležitý je i při rozsáhlých poraněních hrudníku a břicha.

„Dětské pacienty, kteří toto vyšetření potřebují, musí sanitka převézt do budovy FN Brno v Bohunicích, kde je CT pro dospělé. Převoz přitom i na majácích trvá 15–20 minut. Pak musí sanitka převézt pacienta zase zpět k nám. Teprve potom můžeme dítě začít adekvátně léčit. Někdy může jít až o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější