Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Průzkum: Podpora manželství pro všechny i adopcí stejnopohlavními páry je v Česku na historickém maximu

Zdroj dat: CVVM.
Zdroj dat: CVVM.

Manželství pro všechny podporuje většina české společnosti, ukazují data Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Potvrzuje se tak trend, který ukázaly další průzkumy v nedávné době. Zároveň se většina lidí vyslovuje pro to, aby mohly stejnopohlavní páry adoptovat děti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Podle dat CVVM se pro manželství pro všechny vyslovuje 58 procent lidí. Přesněji řečeno, 31 procent respondentů je rozhodně pro uzákonění možnosti uzavřít sňatek, dalších 27 procent spíše pro. Spíše či zcela proti je pak 38 procent lidí.

U dané výzkumné společnosti je podpora stejnopohlavních svazků na historickém maximu – oproti poslednímu měření CVVM v roce 2019 vzrostla o jedenáct procentních bodů, počet odpůrců za stejný čas klesl o deset procentních bodů.

Jiné agentury však na skutečnost, že většina společnosti podporuje manželství pro všechny, poukazují dlouhodobě. Podle dat společnosti Median z konce roku 2019 se pro sňatky stejnopohlavních párů vyslovily dvě třetiny lidí, obdobná data zaznamenala také agentura NMS Market Search v červenci 2021.

Podle nedávného výzkumu GLOBSEC pak práva LGBT+ lidí, například v podobě možnosti vstoupit do manželství, podporuje v Česku 72 procent lidí. Obdobné měření společnost podnikla i v dalších sedmi zemích bývalého východního bloku Evropy; v žádné jiné však nedosáhla podpora stejnopohlavním svazkům takto vysoké úrovně.

Podpora adopcím ještě vyšší

CVVM ve svém výzkumu nahlédlo také na některé další otázky spojené s právy LGBT+ lidí. Registrované partnerství, které je v Česku v platnosti od roku 2006, má podle výzkumníků

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Průzkum veřejného mínění

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější