Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tajné spisy vynášel v aktovce a kopíroval po nocích. Zemřel muž, který Američanům odhalil pravdu o válce ve Vietnamu

Je 1. července 1971 a Daniel Ellsberg na tiskové konferenci prezentuje své závěry: vládou utajované informace nesou podíl viny na smrti 50 000 Američanů ve Vietnamu. Foto: AP, ČTK
Je 1. července 1971 a Daniel Ellsberg na tiskové konferenci prezentuje své závěry: vládou utajované informace nesou podíl viny na smrti 50 000 Američanů ve Vietnamu. Foto: AP, ČTK

Henry Kissinger svého času nazval Daniela Ellsberga nejnebezpečnějším mužem v USA. Ellsberg ovlivnil americké dějiny jako málokterá soukromá osoba. Muž, který Američanům odhalil pravdu o válce ve Vietnamu, před pár dny zemřel. Bylo mu 92 let.

Daniel Ellsberg v létě 1969 patřil mezi odpůrce války ve Vietnamu. Bývalý zaměstnanec amerických ministerstev obrany a zahraničí ale ještě nebyl připravený porušit zákon a riskovat svobodu tím, že zveřejní informace o chybách a nepravostech, kterých se – jak byl přesvědčen – dopustila americká vláda.

Ten srpnový den…

Ale jednoho srpnového dne se u Filadelfie účastnil protiválečné demonstrace. A tam jako jeden z hlavních řečníků vystoupil jistý Randy Kehler, který oznámil, že odmítá narukovat a je kvůli tomu připraven jít do vězení.

Pro Ellsberga se jeho projev stal bodem zlomu. Po Kehlerově řeči se sebral, našel opuštěné veřejné toalety, tam si prý sedl na podlahu a hodinu plakal. „Vědomě si (Kehler) vybral vězení, protože byl přesvědčen, že dělá správnou věc,“ vzpomínal později na to, jak na něj Kehler zapůsobil.

A právě v tom srpnovém dni prý Daniel Ellsberg, kterému v té době bylo 39 let a měl dvě malé děti, sebral odvahu k činu. Rozhodl se, že vynese přísně tajnou zprávu o americké účasti ve vietnamské válce a zveřejní ji. Zpráva později vešla do dějin pod jménem Pentagon Papers.

„Když jsem v roce 1969 Pentagon Papers kopíroval, bylo mi jasné, že zbytek života asi strávím za mřížemi. Ale byl to osud, který jsem byl ochotný přijmout, pokud by to znamenalo, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Jihovýchodní Asie

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější