Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Tažení na Moskvu ukázalo slabost Rusů, Ukrajinci se znovu zakousli do fronty a postoupili

Od začátku protiofenzivy osvobodili Ukrajinci devět obcí. Foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Od začátku protiofenzivy osvobodili Ukrajinci devět obcí. Foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Server Kyiv Post shrnul dění posledních dní takto: „Osvobozeno 130 čtverečních kilometrů. Osvobozen Rivnopil, devátá vesnice během ofenzivy. Předmostí na Dněpru. Strategický vodní kanál u Bachmutu dobyt, pozice u Marjinky osvobozeny po devíti letech ruské okupace.“

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Svéráz národního (prigo)lovu: Omluvte referenci na (patrně to víte, ale co kdyby) sérii ruských komedií z doby, kdy si ze sebe ještě Rusové mohli a chtěli dělat legraci. Prigožinova vzpoura byla mimořádně bizarní, rozdíl byl snad jen v tom, že se nikdo nesmál.

Detailně tažení vzbouřeného žoldnéře popisujeme v zahraniční rubrice (jeden delší souhrnný text najdete zde), v principu ale jde o to, že se skupina výkonných hrdlořezů bez zábran, dosud válčící za Rusy, naštvala a vytáhla na Moskvu – a nikdo se jí nepostavil. Bráno ruskými měřítky, dojela skoro před hlavní město, zbývalo asi 200 až 300 kilometrů. Pak se žoldnéři otočili a odjeli.

Co to bylo? Obraz se ze země lží, jakou dnešní Rusko je, skládá těžko, ve vzpouře nebylo kladných hrdinů. Zdá se pravděpodobné, že Prigožin

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jevgenij Prigožin

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější