„Pojedu to celé evropské volby.“ Proč téma migrace funguje a co přesně tím Babiš získá

Analýza: Návrh migračního balíku, který schválily členské státy EU, využilo hnutí ANO pro tvrdou protivládní kampaň. Zástupci opozice mluví dokonce o „zradě“ či „vládních zaprodancích“. Popisujeme čtyři základní motivy, proč Andrej Babiš a jeho hnutí ANO téma migrace tlačí již rok před volbami do Evropského parlamentu.
Do politické debaty se po několika letech opět naplno vrátilo téma migrace. Členské státy Evropské unie se začátkem června v Lucemburku shodly na návrhu společného řešení azylové a migrační politiky. Ten by měl přispět k tomu, aby Evropa v budoucnu lépe zvládala příchod žadatelů o azyl. Vedle toho mají také další jednání se státy v okolí Unie – za všechny jmenujme Tunisko – přinést snížení tlaku na sedmadvacítku.
Po covidové pauze se EU stává cílovou destinací pro mnoho lidí z Afriky nebo Asie. S ohledem na klimatické změny nebo politickou a bezpečnostní nestabilitu může jít v budoucnu o hlubší problém, s nímž se jednotlivé členské země budou těžko vypořádávat samostatně.
Nová pravidla mají tento problém částečně řešit, politicky jde však o velmi výbušné téma. Ukázala to veřejná debata nejen v Česku. Migrační karta zasáhla například i do předvolebního dění v Polsku, kde téma uchopila nejen vládní strana Právo a spravedlnost, ostře proti migraci z Afriky a středního východu vystupoval také lídr opozice Donald Tusk.
V Nizozemsku pak vedly debaty o azylové politice k pádu vlády Marka Rutteho. Premiér, který stál v čele kabinetu od roku 2010, rezignoval poté, co nebyl schopen nalézt shodu na nových pravidlech migrace. Spor se vedl o jeho návrh na omezení počtu žadatelů o azyl. A přestože toto téma nesouvisí s migračním balíčkem na úrovni Unie, naznačuje, že otázka příchodu lidí z jiných zemí je velmi citlivá v různých částech sedmadvacítky.
„Děkujeme za téma“
V Česku krátce poté, co se členské státy za účasti ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na návrhu shodly, přišla od sněmovní opozice tvrdá kritika.
Prim v tom hraje zejména ANO. Poslanec Radek Vondráček mluvil o „vládních zaprodancích“, šéf hnutí Andrej Babiš během sněmovního jednání oznámil, že na otázce migrace vystaví příští volební kampaň. „Takže děkujeme za téma a pojedu to celé evropské volby a celou kampaň,“ hřímal v dolní komoře.
Možnými dopady návrhu – jde stále jen o návrh, ministři vnitra schválili pozici Rady EU, finální podoba vzejde po debatě s europarlamentem – se Deník N věnuje v samostatné analýze.
Politický spor se vede na poměrně jednoduché linii. Z jedné strany vláda říká, že je potřeba mít pravidla, jak zlepšit azylový proces, lépe chránit hranice, snížit tlak na členské státy a ve spolupráci s neevropskými zeměmi výhledově řešit třeba azylová pravidla na jejich území.
Vedle toho opozice ústy Andreje Babiš hlásá, že se má EU v podstatě oplotit. „V jejich (nelegálních migrantů, pozn. red.) případě je jediná dobrá investice vysoký plot,“ napsal expremiér v komentáři pro MF Dnes.

Z pohledu politické komunikace jde v případě migrace o vděčné téma. „Jde o téma, které je poziční a vysoce konfliktní, vyvolává emoce a velmi dobře lze v jeho kontextu pracovat třeba se strachem,“ popisuje politolog Otto Eibl z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Od roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize, se toto téma stalo pravidelnou součástí kampaní, připomíná ještě.
Své znovuzvolení v roce 2018 na něm postavil například Miloš Zeman, který svého protikandidáta Jiřího Drahoše spojoval s uprchlíky. Věcně vzato šlo o zcela absurdní moment, na společnost ale zapůsobil.

V posledních sněmovních volbách zase migrací strašil Andrej Babiš, a to konkrétně v souvislosti s Piráty. Nutno ale dodat, že využívání uprchlické krize či migrace v rámci politické komunikace se nevyhnulo třeba ani občanským demokratům – známá je například cesta současného premiéra Petra Fialy k plotu na maďarsko-chorvatské hranici v roce 2015.
Podle politologa Eibla byla v Česku léta živena představa, že migranti přinášejí buď nebezpečí, nebo jsou nějak finančně zvýhodňováni. Tyto komunikační linky podle něj míří na české obavy ze změny a aktuálně se dotýkají i snižující se životní úrovně.
„A to je právě rovina, která ožívá v