Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Desítky miliard z EU půjdou hlavně na životní prostředí a do školství. Zatím není jisté, kde přesně skončí

Ilustrační foto: Petr Kučera
Ilustrační foto: Petr Kučera

Kabinet Petra Fialy minulý týden schválil úvěr, který si Česko vezme v rámci takzvaného Národního plánu obnovy. Celkem 137 miliard si chce vláda půjčit na ekologické projekty i na investice do trhu práce nebo digitalizace. U některých záměrů ale stále visí otazník, kdo konkrétně peníze využije, s utrácením totiž musí kabinet spěchat.

Pro půjčku z Evropské unie se vláda rozhodla před několika týdny v době, kdy se připravovala aktualizace takzvaného Národního plánu obnovy (NPO). Zatímco peníze z plánu obnovy dostaly všechny členské země EU na ekonomické oživení po koronavirové pandemii, půjčka je dobrovolná a Česko o ní nejdříve neuvažovalo. To se ale změnilo právě v první půlce letošního roku.

Vláda nakonec schválila, že si z Evropské unie vezme půjčku 137 miliard korun, na začátku června se hovořilo až o 173 miliardách. V plánu zůstává velké množství zásadních investic, na které si ministerstva peníze půjčí i přes nesouhlas šéfa státní pokladny Zbyňka Stanjury nebo kritiku Národní rozpočtové rady. Té vadí, že kvůli půjčce z EU se Česko ještě více zadluží.

Vláda navíc část peněz z evropské půjčky „rozdá“ v podobě národních dotací. Právě proti nim se přitom kabinet Petra Fialy postavil při sestavování konsolidačního balíčku v rámci rozpočtových úspor.

Proti původnímu plánu se nakonec zvětšila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější