Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Jak Stanjura rozjel s balíčkem nečekanou hazardní hru

Zákon o hazardních hrách se náhle dostal do konsolidačního balíčku. Ministerstvo financí ale odmítá, že by se nechalo ovlivnit hazardní lobby. Ilustrační foto: Renato Marques, Unsplash
Zákon o hazardních hrách se náhle dostal do konsolidačního balíčku. Ministerstvo financí ale odmítá, že by se nechalo ovlivnit hazardní lobby. Ilustrační foto: Renato Marques, Unsplash

Na vládní konsolidační balíček se zřejmě nějakou záhadou „přilepila“ novela zákona o hazardních hrách, která zabírá třetinu celého materiálu. Podle ministerstva financí je to ovšem zcela logické spojení. Hazardní hře se víc blížila schůzka amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína chtěla celé jednání odehrát ve své karetní barvě a režii, šéf americké diplomacie si ale trumfy schoval na závěr.

Dnešní dění vybrali a okomentovali Markéta Boubínová, Magdalena Slezáková a Michal Tomeš.

Hazardní hra na schovávanou

Projednávání vládního konsolidačního balíčku se posunulo do další fáze – ministerstvo financí projednalo připomínky, které k opatření měly ostatní rezorty a další organizace. Vládě utíká čas a musí sadu úsporných opatření projednat co nejdřív, aby se škrty projevily již v rozpočtu na příští rok, a vláda tak dostála slibu neprohlubovat rekordní schodky.

V balíčku se nicméně v průběhu projednávání objevil překvapivý přílepek, který s úsporami na první pohled nijak nesouvisí. Jak zjistili kolegové Jan Úšela a Michal Tomeš, součástí balíčku se stala také novela o hazardu. Ta nyní zabírá třetinu celého materiálu, který ani před rozšířením nepatřil mezi útlou legislativu. Nyní jde o stovky stran zákonů.

Podle ministerstva je však tento krok logický, a to především proto, že se v konsolidačním balíčku řeší oblast zdanění – dílčí změny totiž proběhnou právě i ve zdanění hazardu. „Spojení je z obsahového hlediska logické a zefektivní zbytek legislativního procesu,“ odepsal úřad Zbyňka Stanjury (ODS).

Takový výklad se ale některým jiným ministerstvům příliš nelíbí. Například rezort vnitra poukazuje na to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější