Pointa N: Jak Stanjura rozjel s balíčkem nečekanou hazardní hru

Na vládní konsolidační balíček se zřejmě nějakou záhadou „přilepila“ novela zákona o hazardních hrách, která zabírá třetinu celého materiálu. Podle ministerstva financí je to ovšem zcela logické spojení. Hazardní hře se víc blížila schůzka amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína chtěla celé jednání odehrát ve své karetní barvě a režii, šéf americké diplomacie si ale trumfy schoval na závěr.
Dnešní dění vybrali a okomentovali Markéta Boubínová, Magdalena Slezáková a Michal Tomeš.
Hazardní hra na schovávanou
Projednávání vládního konsolidačního balíčku se posunulo do další fáze – ministerstvo financí projednalo připomínky, které k opatření měly ostatní rezorty a další organizace. Vládě utíká čas a musí sadu úsporných opatření projednat co nejdřív, aby se škrty projevily již v rozpočtu na příští rok, a vláda tak dostála slibu neprohlubovat rekordní schodky.
V balíčku se nicméně v průběhu projednávání objevil překvapivý přílepek, který s úsporami na první pohled nijak nesouvisí. Jak zjistili kolegové Jan Úšela a Michal Tomeš, součástí balíčku se stala také novela o hazardu. Ta nyní zabírá třetinu celého materiálu, který ani před rozšířením nepatřil mezi útlou legislativu. Nyní jde o stovky stran zákonů.
Podle ministerstva je však tento krok logický, a to především proto, že se v konsolidačním balíčku řeší oblast zdanění – dílčí změny totiž proběhnou právě i ve zdanění hazardu. „Spojení je z obsahového hlediska logické a zefektivní zbytek legislativního procesu,“ odepsal úřad Zbyňka Stanjury (ODS).
Takový výklad se ale některým jiným ministerstvům příliš nelíbí. Například rezort vnitra poukazuje na to, že