Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sociální sítě a „asociální“ těla. Stvořili jsme děsivou příšeru

Ilustrace: Petr Polák
Ilustrace: Petr Polák

Vymysleli jsme děsivou příšeru. Tvoří ji jídlo, jemuž jde jen stěží odolat, které se ale podepisuje na našich tělech. A pak také sociální sítě, jež z atraktivního zevnějšku dělají hlavní měřítko člověka. Tohle všechno se pro mnohé kombinuje v dospívání nebo rané dospělosti, kdy s otázkami ohledně vlastního těla zápasí tak jako tak. Není to ale beznadějný boj a strategie některých ukazují, jak se s tím lze popasovat.

Je to zvláštní svět. Zdánlivě je vše stejné – škola, práce, město i vy samotní. Něco tu však nehraje. Jde o drobné, ale svým způsob zcela zásadní rozdíly. Všichni jsou hubení, jejich pleť je hladká, rty plné, vlasy lesklé, křivky vyrýsované a nikdo (kromě vás) se nevzbudil s kruhy pod očima a hnízdem vlasů na hlavě. Ulicí naproti vám kráčí zástup modelek a modelů, kteří o sobě ale zároveň tvrdí, že jsou zcela běžní lidé, kteří takhle vypadají i při vynášení koše.

Tento článek je součástí speciálního vydání Deníku N (nejen) pro mladé čtenáře. Přehled všech textů, které v něm vyšly, naleznete zde.

Do této třpytivé noční můry vstupují a hodiny den co den v ní dobrovolně tráví miliony lidí. Ačkoli ona dobrovolnost je trochu sporná. V tomhle světě je vše s téměř matematickou přesností navržené tak, aby v něm člověk chtěl strávit co nejvíce času. Tvůrci Instagramu nebo TikToku vědí velice dobře, co dělají.

Otázka je, nakolik přesně to víme my.

Další a další výzkumy popisují, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Speciál N < 25

Česko, Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější