Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Poslanec, nebo majitel médií? Mandát je pro Babiše víc než Mafra, myslí si politologové

Andrej Babiš bude možná muset volit mezi poslaneckým mandátem a vlastnictvím Mafry. Přísnější zákaz střetu zájmů se ANO ale pokusí zvrátit u Ústavního soudu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Andrej Babiš bude možná muset volit mezi poslaneckým mandátem a vlastnictvím Mafry. Přísnější zákaz střetu zájmů se ANO ale pokusí zvrátit u Ústavního soudu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Andrej Babiš bude zřejmě stát před rozhodnutím, zda se zbavit svých médií, nebo poslaneckého mandátu. Sněmovnou v pátek prošlo zpřísnění zákona o střetu zájmů, které znemožňuje jeho obcházení přes svěřenské fondy. Podle politologů je pravděpodobnější, že předseda hnutí ANO prodá mediální dům Mafra. Jednak se o tom už delší dobu spekuluje, jednak je pro Babiše pozice v dolní komoře důležitá. Zákon ovšem ještě musí projít Senátem a zřejmě i obstát před Ústavním soudem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Novela velmi zužuje prostor politikům, kteří kumulují politickou, byznysovou a mediální moc. Jak už Deník N psal, pokud přísnější pravidla projdou i Senátem a nenarazí u Ústavního soudu, na který se chce obrátit hnutí ANO, nebudou smět ministři, poslanci a další politici vlastnit média ani firmy pobírající nenárokové dotace.

„Buď přestane být poslancem, anebo bude muset prodat média,“ řekl Deníku N právník a hlavní analytik Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

Dosud nesměli být veřejní činitelé ovládající osobou takových firem. Nově nebudou smět být ani skutečným majitelem. Podle právníka je v tom zásadní rozdíl, protože kdo je ve firmě ovládající osoba, je třeba zkoumat a dokazovat, lze se o to soudit a tak dále. Andrej Babiš, který Agrofert i s Mafrou vložil do svěřenských fondů, tak například tvrdil, že na chod firmy nemá žádný vliv, a proto ovládající osobou není.

Černé na bílém

Naproti tomu skutečný majitel je zapsaný ve veřejně přístupné evidenci a žádný spor o to, kdo jím je, nepřichází v úvahu. Andrej Babiš jako zakladatel svěřenských fondů je v evidenci u Agrofertu uvedený.

„Tady není potřeba nic dovozovat. Lidé, kteří budou rozhodovat o tom, zda jde o střet zájmů, či ne, uvidí černé na bílém v evidenci, že Andrej Babiš je skutečným majitelem Agrofertu,“ vysvětluje Kraus.

Podle něj bude zákon těžké obejít. Babiš by si teoreticky mohl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Média

Střet zájmů Andreje Babiše

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější