Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Před koncertem Ic3peak: Jak Putin proslavil ruský hiphop

Šokující image "sekáčku na led". Foto: YouTube
Šokující image „sekáčku na led“. Foto: YouTube

Když Vladimir Putin oficiálně promluvil o ruském hiphopu, vlastně se prořekl. Svou kritikou dal najevo, že cítí problém s novým soupeřem: mladou nihilistickou scénou, která se nevymezuje politicky, ale trendově. Začala se tak psát nová kapitola pro tamější kulturní politiku? V pražském klubu Storm teď v neděli 28. dubna vystoupí fenomén ruského hiphopu: moskevští elektronici Ic3peak.

Projev o hiphopu, který prezident Putin pronesl koncem roku 2018, se záhy dočkal kritiky jako jedno z jeho slabších vystoupení. Putin hiphop tvrdě zkritizoval. Sdělil, že konzultoval s odborníky a že texty ruských raperů jsou o třech věcech: o drogách, sexu a protestu. Důraz položil na drogy: nepochybně proto, že jsou kriminalizovatelné a umožňují postih umělců. Prezident vyslovil resumé, že hiphop zřejmě nemůže být zakázán, potřen, ale v tom případě že by měl být kontrolovaný státem. Mladí pošetilí lidé, kteří koketují s drogami a sebedestrukcí, by měli být silněji monitorováni a vedeni.

Putin tím způsobil ruskému hiphopu největší reklamu, jaká ho kdy potkala. Světová média jako New York Times sdílela video rappera Chaskiho, který po zákazu koncertu performuje na střeše auta. Moderátoři CNN se samozřejmě smějí, když o Putinovu přístupu diskutují a říkají si v dialogu, “Tak Henry, jak myslíš, že by měl být hiphop kontrolovaný státem?” Ale ruská realita je méně úsměvná.

Maso u mauzolea

Před Leninovým mauzoleem mladík a dívka porcují syrové maso; démonicky nalíčená dívka se polévá, patrně hořlavinou, před úřadem vlády. To jsou obrazy z klipu Směrti bolše nět (Smrt zmizela), aktuálního a největšího hitu dvojice Ic3peak (24 milionů zhlédnutí na YouTube; jméno kapely se čte jako „ice pick“, sekáček na led). Ta teď přijíždí odehrát český koncert a doma patří k nejpronásledovanějším. Dvojice muzikantů Nasťa Kreslina a Nikolaj Kostylev je evidentně poučená performancemi a v excentrických klipech můžou svou stylizací občas připomenout populární Die Antwoord. V Rusku vloni vystupovali na tajných, veřejně neanoncovaných místech: jakmile bylo totiž oznámeno jméno pořádajícího klubu, místní policie

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější