Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ministerstva řeší, jak ušetřit na úřednících a provozu. Stanjura se zbavuje i služebních aut

Vláda chce příští rok šetřit. Do návrhu rozpočtu by se měl propsat i konsolidační balíček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Vláda chce příští rok šetřit. Do návrhu rozpočtu by se měl propsat i konsolidační balíček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Dopady vládních úspor zasáhnou i jednotlivé úřady a zaměstnance ve státní správě. Řada ministerstev už oznamuje, že bude rušit prázdná místa nebo rovnou propouštět. Plány, kolika lidí by se to mohlo dotknout, rezorty nyní chystají. Úspory mají ministři hledat také v provozu a třeba ministerstvo financí zvažuje, že se zbaví služebních aut, místo nich budou úředníci jezdit tramvají či metrem, případně vozy z půjčovny.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Stát se chce zbavit historicky nejvyšších schodků svého rozpočtu, které už od covidové pandemie dosahují úrovně stovek miliard korun a vládě se zatím nepodařilo je zkrotit. To má nyní zajistit soubor 58 úsporných opatření v rámci takzvaného konsolidačního balíčku.

V mnoha oblastech úspor včetně zvyšování některých daní mají tyto změny saldo v příštím roce snížit o 94 miliard, v tom následujícím o dalších 53 miliard. Už během projednávání tohoto vládního úsporného balíčku se ministři zavázali k tomu, že se peníze vyčleněné na platy ve veřejné sféře sníží o dvě procenta a o pět procent výdaje na provoz, kam podle správců státní kasy patří třeba energie, opravy, udržování, nákupy služeb a podobně.

„Vláda sníží výdaje na provoz jednotlivých ministerstev a centrálních vládních institucí, čímž se demonstruje závazek začínat ‚sami u sebe‘,“ píše se v dokumentu z letošního května, který má úsporná opatření objasňovat. Jenže to nejspíš nebude stačit. Ministři proto aktuálně hledají, kde avizované úspory najít.

„Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně uvedl, že cílem tohoto opatření rozhodně nemá být snižování platů státních zaměstnanců, ale primárně snížení jejich počtu a případně i zvýšení platů těch nejkvalitnějších, kteří zůstanou. Snížení celkového objemu platů ve výši dvě procenta se nevztahuje pouze na úředníky, ale i na ostatní státní zaměstnance,“ popisuje podrobněji vládní plány Petr Habáň z tiskového odboru ministerstva financí. Jak to kdo udělá, jaká místa či agendy stát zruší, je podle něj na rozhodnutí každého rezortu.

„Ministerstvo financí již v minulém roce zrušilo téměř tisíc zaměstnaneckých míst, zejména v kontextu úředníků pracujících na správě silniční daně nebo zrušených agend EET a daně z nabytí nemovitých věcí,“ dodal Habáň.

Letos rezort financí zrušil 77 územních pracovišť finančních úřadů, což mu ušetří během dvou let asi 150 milionů. Stačit to ale asi nebude, proto podle Habáně pracují ještě na dalším snižování výdajů.

Auto ne. Jeďte tramvají

Na ministerstvu financí se také méně topilo, svítilo a úředníci možná přijdou o cestování služebními auty.

„V uplynulé zimě za čtvrtý kvartál roku 2022 jsme snížili spotřebu elektřiny o jedenáct procent a spotřebu tepla o 26 procent v porovnání se čtvrtým kvartálem roku 2019. Dále jsme zredukovali svůj vozový park o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Konsolidační balíček

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější