Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Deset zásadně důležitých znalostí, které vás ve škole nenaučí

Když se pouštíte do světa, nikdy nebudete vybaveni na všechno. Foto: Adobe Stock
Když se pouštíte do světa, nikdy nebudete vybaveni na všechno. Foto: Adobe Stock

Poslední Přemyslovci, slovesné třídy a kvadratická rovnice, to jsou příklady typických školních vědomostí. Nebudeme se teď zabývat otázkou, jestli se mají vyučovat i nadále, nebo nahradit něčím modernějším. Namísto toho vám ukážeme deset užitečných věcí, o kterých se během všeobecného vzdělání nejspíš nedozvíte nic.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mohlo by jich být mnohem více než deset, není to žádný ustálený výběr. Nejde o žádné tajné ani složité věci. Jsou jen přehlížené. Některé mají teoretický charakter a učí se o nich na univerzitách, jiné jsou spíš radou jako od moudré babičky. Jejich společnou vlastností je, že když se o nich v dospělosti – někdy až ve stáří – konečně dozvíte, uvědomíte si, jak dobré by bylo znát je dříve.

Poznámka autora: Vím, že jsou učitelky, učitelé a celé školy, které tyto i jiné dovednosti svým žákům předávají. Tento článek není zlehčováním jejich cenné práce. 

1. Většina lidí o vás vůbec nepřemýšlí

Skoro každý má někdy pocit, že je všem na očích, že je centrem pozornosti, po které může snadno následovat odsouzení nebo výsměch. Je to iluze. Ve skutečnosti o vás přemýšlí jen několik lidí: rodiče, sourozenci, několik blízkých přátel, které spočítáte na prstech a obvykle k tomu stačí jedna ruka. Všem ostatním jste – řekněme si to na rovinu – víceméně ukradení. Na sociálních sítích to platí dvojnásob.

I když náhodou někdy zaujmete své širší okolí, ať v dobrém, nebo ve zlém, vydrží to obvykle pár minut. Pak přijde další podnět a váš úspěch či neúspěch je zapomenut… pokud ho nebudete sami dokolečka připomínat svým chováním. Jistě znáte výraz attention whore, překládat ho nebudu, česky to zní hodně špatně. Trochu pozornosti získáte jen tehdy, když si ji budete nepřetržitě vynucovat. Což je veliká hloupost.

Zpráva, že většině lidí na vás nezáleží, je na první pohled možná šokující, ale když se nad tím zamyslíte, zjistíte dvě věci: zaprvé, že to je pravda (poctivě si spočítejte, o kolika lidech přemýšlíte vy sami), zadruhé, že to je dobře. Dává vám to svobodu. Vynikající fyzik Richard Feynman dal svému životopisu název Snad ti nedělají starosti cizí názory? Nedělejte si s nimi starost ani vy – hlavně proto, že skoro neexistují.

Tento článek je součástí speciálního vydání Deníku N (nejen) pro mladé čtenáře. Přehled všech textů, které v něm vyšly, naleznete zde.

2. Většina práce je týmová

Ve škole je práce ve skupině výjimkou, kterou si občas vyzkoušíte. Všude jinde je pravidlem. Jak dobře umíte vycházet s jinými lidmi, je zpravidla ještě důležitější než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Speciál N < 25

Česko, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější