Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Francie poprvé soudí neonacisty, kteří podle obžaloby plánovali sérii útoků. Zhlédli se v Breivikovi, Hitlerovi – a džihádu

Justiční palác, Cour d’Assises, v tomto případě v Lyonu. Foto: Pictarena, Adobe Stock
Justiční palác, Cour d’Assises, v tomto případě v Lyonu. Foto: Pictarena, Adobe Stock

V Paříži začal soud s mladými neonacisty, kteří se zhlédli v norském masovém vrahovi Breivikovi a plánovali sérii atentátů. Po vzoru masových vrahů sepsali manifest, shromažďovali zbraně a trénovali v lese. Stanovili i datum útoku na 13. listopadu 2018 – na výročí teroristických útoků v Paříži z roku 2015. Vzorem jim byli i jejich strůjci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je to na Francii nevšední soud – v nadcházejících dnech před ním stane čtveřice mladých Francouzů ve věku 22, 25, 26 a 27 let. Ti jsou obžalováni ze závažných trestných činů. Plánovali sérii atentátů proti muslimům, Židům i přednímu levicovému politikovi a jeho příznivcům. Původně pětičlenná skupina tehdy zčásti nezletilých mladíků se zhlédla v nacistické ideologii, ale i v masových vrazích.

Obžalovaní se brání tvrzením, že nikdy neměli v úmyslu naplánované útoky uskutečnit. Sepsaný manifest po vzoru norského masového vraha Anderse Breivika nebo Australana Brentona Tarranta, který vraždil v mešitách v novozélandském městě Christchurch, konverzace na platformě Discord plná zmínek o Hitlerovi a obdivu k islamistickému terorismu nebo i jejich setkávání v lese, kde trénovali střelbu a práci s výbušninami, ale vypovídají o něčem jiném.

Francouzský deník Le Monde podotýká, že tato závažná kauza jako by se podobala případům radikálního džihádu – ať už jde o způsob, kterým se skupina dala dohromady na internetu, o to, jak se mladíci zradikalizovali, o jejich věk, způsob jednání, plánované cíle, nebo fascinaci islamistickými útoky. Přestože tvrdí, že chtěli pomstít právě oběti islamistického terorismu ve Francii.

Francouzská premiéra

Ve Francii jde o unikátní případ. Zcela poprvé totiž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Francie

Terorismus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější