Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rozmazaný červený blesk Flash zachraňuje svět, který sám porouchal. S pomocí Batmana i dalších superhrdinů

Ezra Miller ve Filmu Flash. Foto: Vertical
Ezra Miller ve Filmu Flash. Foto: Vertical

Po Supermanovi, Batmanovi a Aquamanovi přiběhl v půlce června na stříbrná plátna Flash, nejrychlejší muž DC Univerza. V samostatném filmu si pohrává s cestováním v čase a přivede svět na pokraj katastrofy. A zároveň dá prostor pro vznik nových časových linií, v nichž ožívají hrdinové, kteří se na plátnech kin objevili naposledy v 80., nebo dokonce v 60. letech.

Superhrdina Flash je v civilním životě Barry Allen, který se živí jako forenzní analytik. Navzdory své superschopnosti chodí všude pozdě, zejména do práce. Není se také čemu divit, když se tolik nadře jako člen Ligy spravedlnosti a aktivně se podílí na boji se zločinem a na záchraně světa, kdykoliv je to jen možné.

Hned v úvodu filmu ho Batman požádá o pomoc se záchranou budovy, jejíž základy poničil gang lupičů. Přestože se událost odehrává až v dalekém městě Gotham, Barry neváhá a v mžiku je na místě a zachraňuje lidi pod troskami.

Pohybuje se jako obvykle tak rychle, že se čas kolem něj téměř zastaví. On tak může bez větších nesnází zachránit člověka v autě, opravit základy budovy, pochytat batolata padající z věžáku, a ještě k tomu posbírat jídlo a nasnídat se.

Barry je superhrdinou na plný úvazek. Coby Flash zachraňuje lidi, jako analytik zkoumá v laboratoři důkazy a pomáhá dostávat zločince za mříže. Tato část jeho života ale ustupuje ve snímku do pozadí.

Důležitá je pouze pro dokreslení jeho minulosti, v níž se musel vyrovnat s osobní tragédií. V pouhých deseti letech mu po loupežném přepadení zemřela matka. Jeho otec byl za údajnou vraždu poslán za mříže. Barry pak téměř celý život zasvětil hledání důkazů. Ten hlavní ale nikdy nenalezl – důkaz, že otec není za smrt matky odpovědný.

Co by, kdyby…

Nejistota nakonec Barryho ve filmu dovede až k myšlence, že osudovou událost z minulosti může změnit přemístěním jediné plechovky od

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Recenze

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější