Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putinova cesta na Svatou Helenu

Společného mají mnohem víc než jen zálibu nechat se zvěčnit v sedle. Foto: Twitter a reprodukce tisku neznámého autora
Společného mají mnohem víc než jen zálibu nechat se zvěčnit v sedle. Foto: Twitter a reprodukce tisku neznámého autora

Osudy moderních diktátorů se v mnoha ohledech liší. Společné mívají snad jen to, že jejich velkorysé plány končí špatně i pro ně samotné, připomínají v úvaze napsané pro Deník N dva profesoři historie a mezinárodních vztahů na Pardee School of Global Studies, Boston University.

Za svého života dosáhl Napoleon Bonaparte úspěchu, který si jiní v té době ani nedokázali představit. A přece si svá poslední léta protrpěl v exilu na ostrově Svatá Helena v Jižním Atlantiku. Sjednocená Evropa ho totiž po útěku z Elby prohlásila za zločince a podle toho s ním naložila. Vladimir Putin postrádá Napoleonovu velikost. Ale jak ukazuje následující text, v jejich životech, osudech a chybách jsou zajímavé podobnosti. Nelze vyloučit ani to, že Putina v budoucnu čeká jeho vlastní Svatá Helena.

K moci se Napoleon prodral postupem v armádních hodnostech. Jinak to ani nešlo. Narodil se roku 1769 na Korsice v rodině nižší šlechty. Jeho původ a italsky znějící jméno – Napoleone Bounaparte – mu překážely v cestě do řad francouzské elity. Jako výtah na vrchol se nabízela vojenská kariéra, k níž měl obrovské nadání. V devíti letech byl stipendistou na vojenské škole, v šestnácti se stal důstojníkem a generálské hodnosti dosáhl ve svých čtyřiadvaceti. Jeho talent a ctižádost mu pomohly vítězit nad rivaly s lepšími jmény a konexemi.

Jeho výhodou bylo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Vladimir Putin

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější