Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Dražší plenky a vložky, bohatší exprezidenti. Vládní balíček po připomínkách nakynul

Ministerstvo Zbyňka Stanjury vypořádalo připomínky k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Ten nabobtnal na dvojnásobný rozsah. Vyzná se v něm ještě někdo? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministerstvo Zbyňka Stanjury vypořádalo připomínky k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Ten nabobtnal na dvojnásobný rozsah. Vyzná se v něm ještě někdo? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministerstvo financí zveřejnilo vypořádání připomínek k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Kdo čekal úlitby kritikům, bude zklamán. Materiál je navíc čím dál méně přehledný. Je to záměr, nebo projev vládního chaosu?

Dnešní dění vybral a okomentoval Jan Úšela.

Vládneme, nerušit

Zavalíme je obsáhlými dokumenty, dáme jim na pročtení málo času, pak k tomu přihodíme kupu doplňujících detailů, nikdo se v tom nevyzná a my si prosadíme svou. Takovou strategii podle všeho zvolila vláda Petra Fialy, když začala legislativním kolečkem tlačit svůj ozdravný balíček za 150 miliard korun.

Už když materiál zamířil do připomínkového řízení, slízlo to předkládající ministerstvo financí svorně od odborářů, firemních svazů i některých dalších vládních úřadů. Kdo se má během stanovené lhůty pouhých pěti dnů prokousat stovkami stran návrhů zásadní reformy daní a státních výdajů? I přes stížnosti se nakonec sešly stovky připomínek, které úřad Zbyňka Stanjury vypořádal. A nyní své resumé konečně také zveřejnil.

Jak to dopadlo? Už tak objemný balíček nabobtnal v ještě naducanější balík. Z materiálu čítajícího změny 57 zákonů je najednou legislativních změn o pět víc. Místo 114 stran plných paragrafů se člověk prokousává dvojnásobným stránkovým přídělem nové legislativy. Z důvodové zprávy, která má všechny změny vysvětlit, je bichle o více než 540 stranách – dvakrát tlustší než její předešlá verze.

Než se pustíme do studia detailů, mohu vám zatím poskytnout střípky vzešlé z prvního čtení aktualizovaného balíčku. Ve zkratce stačí říct, že na kritické hlasy různých skupin se ministerstvo rozhodlo odpovědět rázným ne.

Začne stát vybírat spotřební daň na tiché víno, aby se narovnaly podmínky zdanění různých druhů alkoholu? Nevyhověno, připomínka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější