Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

I v Česku mohou influenceři vydělávat miliony. Na vrcholu ale nemusí zůstat dlouho

Komerční spolupráce se značkami není zdaleka jedinou možností, jak mohou influenceři vydělávat peníze. Foto: Adobe Stock
Komerční spolupráce se značkami není zdaleka jedinou možností, jak mohou influenceři vydělávat peníze. Foto: Adobe Stock

Dráha influencera je pro mladé lákavější než stát se astronautem, ukazují americké průzkumy. Možnosti jsou i v Česku čím dál širší, pro slušnou obživu už není nutné mít stovky tisíc sledujících. Tato cesta ale má i svá úskalí, jak ukazují zkušenosti influencerů, se kterými mluvil Deník N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Díky virálním videím se před lety rozjela kariéra Oldřicha Tristana Floriana, který se svým bratrem Michalem provozoval youtubový kanál Mishovy šílenosti. Starší Oldřich Tristan pod přezdívkou Metadon vymýšlel jeho obsah i hudbu. Přelomovou byla píseň o hře Minecraft, která do dnešního dne zaznamenala téměř deset milionů zhlédnutí.

Obsah sourozenecké dvojice se brzy začal šířit i mimo český YouTube, anglojazyčná videa si našla publikum v zahraničí, o kanálu psala i klasická média. Na vrcholu popularity před šesti lety měla dvojice vlastní koncerty a navštěvovala dětské tábory. To s sebou logicky přinášelo i finanční zisky, duo si v té době přišlo až na stovky tisíc měsíčně.

Kromě nabídek k účinkování na různých akcích se ale záhy začali ozývat také firmy a potenciální inzerenti, kteří měli zájem využít popularity bratrů Florianových k propagaci vlastních produktů.

„Tam je ale reálné riziko, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Speciál N < 25

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější