Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Prožijte ruskou válku na vlastní kůži. Ukrajinská studentka v Česku vytvořila VR hru o válce

Yaroslava Shylyk. Foto: Archiv Y. S.
Yaroslava Shylyk. Foto: Archiv Y. S.

Když před rokem začala válka na Ukrajině, byl to pro tehdy dvacetiletou ukrajinskou studentku Yaroslavu Shylyk šok. Před válkou utekla do Česka a začala studovat digitální umění na pražské UMPRUM. A válečnou zkušenost přetavila v práci na školních projektech – ve hře pro virtuální realitu, kterou s úspěchem představila na Anifilmu, i v nové světelné instalaci, kterou tento týden představí na semestrální výstavě v budově své české školy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Když začala válka, chtěla jsem nejdřív zůstat a doufala jsem, že bude všechno brzy v pořádku,“ říká Yaroslava, která pochází z Vinnycje, v posledních letech ale žila a studovala v Kyjevě. Pak však začala okupace Buči, situace přituhla a ona musela za zvuků výbuchů, štěkání psů a pláče dětí nastoupit do evakuačního vlaku.

Necelý měsíc pobyla jako dobrovolnice v polském Přemyšlu, do Česka přijela koncem loňského března na pozvání českých přátel, s nimiž se před několika lety seznámila ve Lvově. Následně bydlela prvních šest měsíců svého pobytu u české rodiny. Yaroslavina širší rodina zůstala na Ukrajině, její matka, mladší bratr a sestra

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Počítačové hry

Ruská válka na Ukrajině

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější