Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Výborný lidovecký ministr

Bývalý ministr zemědělství, dosluhující ministr zemědělství a nejspíš budoucí ministr zemědělství na tiskové konferenci. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Bývalý ministr zemědělství, dosluhující ministr zemědělství a nejspíš budoucí ministr zemědělství na tiskové konferenci. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Lidovci mají ve vládě tři křesla. Po výměně na ministerstvu životního prostředí dnes přišla další změna. Ministra zemědělství Zdeňka Nekulu vystřídá šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. A pražské městské části zatím prohrávají se soudem ve hře o parkovací místa.

Komentovaný souhrn středečního dění sepsal Tomáš Linhart, parkování v Praze shrnul Prokop Vodrážka.

Střídání ministrů

Vláda Petra Fialy (ODS) doznala za zhruba rok a půl páté změny. Po Petru Gazdíkovi, Anně Hubáčkové, Vladimíru Balašovi a Mikuláši Bekovi (který se místo Balaše přesunul na ministerstvo školství) skončil ve funkci ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Na odpolední tiskovou konferenci přišel s úsměvem, jako by se mu znatelně ulevilo. „Od začátku jsem byl ministr, který vyvolával kontroverze,“ začal Nekula svůj projev. V tom se nemýlil, pozornost vzbudil hned krátce po nástupu do úřadu, když vyšlo najevo, že se (před začátkem českého předsednictví v Radě EU!) nedomluví anglicky.

Čtený projev končícího ministra dále obsahoval povinný souhrn složitostí, jimž musel čelit (zmínil boj proti vysokým cenám potravin a další nepopulární kroky). Dále prohlásil, že jako ministr neměl dobré PR, načež dodal, že se na svůj veřejný obraz nesoustředil. Tím se leccos vysvětluje. „Bral jsem to jako úděl,“ podotkl také Nekula.

Rýpanec do –⁠ možná nejen –⁠ stranického předsedy Mariana Jurečky si Nekula schoval na závěr svého oznámení. „Potřeboval jsem cítit velkou podporu z vedení strany, které se mi nedostávalo,“ sdělil po Jurečkově boku. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí tento nesoulad na novinářské dotazy následně komentovat odmítl.

„Snažil jsem se o dobré podmínky v rámci koalice,“ řekl pouze obecně s tím, že se dívá jen do budoucnosti. Bližší upřesnění chybějící podpory nenabídl ani Nekula, který odpovědi na doplňující otázky s úsměvem odmítl rovněž. Do budoucnosti se však patrně dívá také – ve svém rezignačním projevu sdělil, že není jiné cesty, než aby „svou práci na ministerstvu zemědělství přerušil“.

Není jasné,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější