Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jaká šťáva vyleze z hamletovské houby? Tipy na to nejlepší z festivalu Regiony pohledem pořadatelů

Šepoty a výkřiky Horáckého divadla Jihlava. Foto: Regiony
Šepoty a výkřiky Horáckého divadla Jihlava. Foto: Regiony

Českou divadelní sezonu před letní pauzou zakončí Regiony. 28. ročník tradiční mezinárodní divadelní přehlídky startuje 23. června. Co letos v Hradci Králové bude stát za vidění, radí ti nejpovolanější, zástupci pořadatelského týmu.

Oživení šedesáti minut teroristického činu Anderse Behringa Breivika, Kafkova Proměna jako hudební horor, Hamlet jako houba i debaty u kuchyňského stolu.

Které z 302 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí a dalších programů letošního mezinárodního divadelního festivalu Regiony stojí za vidění?

Šepoty a výkřiky

doporučuje Eva Mikulková, ředitelka pořádajícího Klicperova divadla

Jihlavské Šepoty a výkřiky jsou sice náročnější inscenace, vzhledem k neradostnému osudu jedné z hlavních hrdinek, která trpí a umírá na zákeřnou nemoc. Ale rozhodně není utrpením se na ni dívat. Naopak, je to dílo citlivé, místy velmi tiché a komorní, zároveň ale plné monumentálních obrazů i nadhledu.

Už původní Bergmanův snímek je silnou podívanou, troufnu si ale říct, že jihlavská inscenace je ještě o kousek lepší. Je chytrá, dojemná, ale nevydírá. Je občas trochu ponurá, ale neztrácí naději. Je bezesporu odvážná. A je to jedna z nejlepších věcí, co za poslední rok v českých divadlech vznikla.

Hamlet

doporučuje Pavel Khek, umělecký šéf Klicperova divadla

Já si určitě nenechám ujít chorvatského Hamleta, nejen proto, že je to Shakespeare, ale proto, že Hamlet je jako taková houba. On vždycky nasaje dobu, ve které ta inscenace vzniká. Pak stačí tu inscenaci zmáčknout pod krkem a ona začne na diváky vypouštět takovou šťávu, která je jako ta doba, v níž diváci žijí.

Tohle se mi potvrdilo, když jsem režíroval Hamleta na Slovensku. Aniž jsme o to nějak usilovali, tak z té hry začaly vyplouvat postavy jako Kuciak nebo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější