Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Peterson versus Žižek. Jak spolu myš s rybou závodily v jízdě na kole, a kolik stály lístky

Peterson vs Žižek. Foto 1: Gage Skidmore, Foto 2:Andy Miah, Flickr
Peterson vs Žižek. Foto 1: Gage Skidmore, Foto 2:Andy Miah, Flickr

Dva nekonvenční myslitelé, Jordan Peterson a Slavoj Žižek, se utkali v organizované diskusi, kterou pořadatel avizoval jako filozofický souboj století. Hřiště a pravidla nesedla ani jednomu ze soupeřů, nevyhnutelným výsledkem je remíza, avšak zajímavá a důstojná.

Tradice veřejných filozofických disputací sahá do hluboké minulosti. Poslední dobou zajisté poněkud upadla, ale oživit se očividně dá. Důkazem je diskuse mezi Jordanem Petersonem a Slavojem Žižekem, která minulý týden v Torontu vyprodala tamní kulturní centrum o třech tisících sedadel. Lístky stály od dvou set do čtyř set dolarů, překupníci je však nakonec úspěšně prodávali i za 1500.

Začít výši vstupného je u referátu o takové akci dost netradiční, ale nelze jinak: jak postřehli téměř všichni komentátoři, diskuse měla marketingovou přípravu odpovídající boxerskému mači – neb spíš, moderněji, zápasu v šestiúhelníkové kleci ve stylu MMA.

Očekávání vycházela z toho, že oba účastníci jsou kontroverzními osobnostmi, intelektuálními provokatéry. Žižek je často spojován s radikální levicí, anebo s konzervativními komunisty (k čemuž zavdává dost příčin a dělá to s chutí). Petersona mnozí identifikují s alt-right (což příznivci tohoto hnutí přijímají spokojeně, Peterson sám už tolik ne). Na první pohled to vypadá na střet extrémů a na to, že diváci za své dolary dostanou protihodnotu.

Nedošlo k tomu ze dvou důvodů, z nichž jeden je poměrně banální: ani téma diskuse, ani její formát nebyly zrovna ušity protagonistům na míru. Diskutovat, zda k lidskému štěstí vede kapitalismus, nebo komunismus, bylo možné s vážnou tváří naposled před sto lety. Dnes si musíme vždy ujasnit, co vlastně rozumíme kapitalismem, co komunismem, co to je štěstí a proč se o tom vůbec bavit, což je vesměs standardní cvičení pro běžné uživatele Facebooku. Dvěma nekonven­čním filozofům

Kultura, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější