Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajina může vyhrát válku, ale prohrát mír

Ukrajinský voják u Bachmutu. Foto: ČTK / AP / LIBKOS
Ukrajinský voják u Bachmutu. Foto: ČTK / AP / LIBKOS

Komentář Edwarda Lucase: Těžce vybojované vítězství může být ještě promarněno. Na obzoru se rýsují dvě velká nebezpečí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Za pár týdnů až měsíců boje na Ukrajině nejspíš ustanou. Již nyní je jasné, že Rusko prohrálo. Jedinou otázkou je, jak moc. Vzhledem k tomu, že Kreml nedosáhl žádného ze svých válečných cílů (ani to není na dohled ­– vzpomenete si ještě na denacifikaci, vynucenou neutralitu nebo Novorosiju?), bude politická odezva doma tvrdá. Ukrajina možná nedosáhne všech svých cílů, ale hlavní cena, tedy nezávislá, životaschopná země, která si bude moci zvolit vlastní bezpečnostní uspořádání, se nyní zdá být skoro v kapse.

Ovšem tohle těžce vybojované vítězství může být ještě promarněno. Na obzoru se rýsují dvě velká nebezpečí. Prvním z nich je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

NATO

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

USA

Vladimir Putin

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější