Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Stát se jen dívá na začínající etnický konflikt.“ Reakce na zabití odhalila nevraživost Romů vůči Ukrajincům

Třiadvacetiletý Nikolas zemřel poté, co jej podle svědků údajně pobodal Ukrajinec. Romové uctili jeho památku v pondělí pietním shromážděním. Foto: Jana Ustohalová, Deník N
Třiadvacetiletý Nikolas zemřel poté, co jej podle svědků údajně pobodal Ukrajinec. Romové uctili jeho památku v pondělí pietním shromážděním. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Dvě stovky lidí se v Brně shromáždily na pietě za zabitého Roma Nikolase. Podle svědků třiadvacetiletého muže údajně napadl Ukrajinec. Romská komunita neskrývá rozhořčení a strach o svoje bezpečí. Místní sociální pracovník vysvětluje, že do jejich reakce se promítá i negativní postoj vůči Ukrajincům způsobený mimo jiné tím, že váleční uprchlíci jsou pro ně konkurencí v hůře placených pracovních pozicích.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na parkovišti před supermarketem Albert v brněnské čtvrti Cejl v pondělních pět hodin odpoledne postávají hloučky lidí. Do asfaltu praží červnové slunce, většina z nich ale na sobě má černé oblečení.

Až na výjimky jsou to Romové ze zdejšího ghetta zvaného Bronx. Přišli na neformální pietu za třiadvacetiletého Nikolase, kterého podle svědků v sobotu večer v potyčce zabil Ukrajinec.

„Byl to můj kamarád, znali jsme se. Nikolas se zastal svého kamaráda a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Reportáž

Romové

Ruská válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější