Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Levný solár do zásuvky. Kdo s ním ušetří a komu naopak zvedne účty za elektřinu?

Solární panely na balkon se dají pořídit už okolo 10 tisíc korun. Za jejich spuštění si ale člověk v praxi ještě připlatí. Foto: Adobe Stock
Solární panely na balkon se dají pořídit už okolo 10 tisíc korun. Za jejich spuštění si ale člověk v praxi ještě připlatí. Foto: Adobe Stock

Malé solární elektrárny instalované na balkony jsou cenově dostupnější než fotovoltaika na střechy a dají se koupit přes internet. Jejich výhodou je i jednoduchá instalace, mají ale několik úskalí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nemáte vlastní dům, na jehož střechu byste si nechali instalovat solární panely pro výrobu elektřiny? I lidé žijící v bytech mají příležitost, jak prostřednictvím elektřiny ze slunce ušetřit na účtech za proud.

Řešením mohou být solární panely, jež se umísťují na balkony nebo fasády domů. Cena jednoho takového panelu začíná už kolem deseti tisíc korun. Zařízení se objedná přes internet, zapojí se do běžné zásuvky a pak už začíná vyrábět.

„Kdo vám ale říká, že je to takhle jednoduché, ten vůbec nemluví celou pravdu,“ upozorňuje Ladislav Říha, energetický expert firmy Fotovolty, která se instalací balkonových solárů zabývá.

Na co všechno je potřeba myslet, když si člověk balkonovou fotovoltaiku hodlá pořídit? Kdy se mu investice vyplatí a kdy je vhodnější se jí raději vyhnout?

Výkon a výše úspory

Soláry na balkon jsou nejlevnější kategorií fotovoltaiky. Tomu také odpovídá jejich

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější