Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Uvázla ofenziva? Nečekejme od útoků na opevnění rychlost twitterového feedu

Bojiště na frontové linii stále čekají na to, až Ukrajina naplno vypustí Leopardy. Foto: Adobe Stock
Bojiště na frontové linii stále čekají na to, až Ukrajina naplno vypustí Leopardy. Foto: Adobe Stock

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Dnes se věnujeme tomu, proč přichází méně zpráv o frontových úspěších, co to znamená a za jakých podmínek je možné zhroucení ruské obrany. Spoiler alert: Takové podmínky existovat mohou, jen není zřejmé, zda je Ukrajina dokáže vytvořit.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Ofenziva: Obraz bojů se v posledním týdnu nezměnil. Stále platí, že Ukrajinci útočí na více místech fronty, dosahují dílčích postupů, neprolomili hlavní obranné linie Rusů a sami mají ztráty – ty jim působí mimo jiné ruské bojové vrtulníky Ka-52 schopné zasahovat ukrajinskou techniku na velkou dálku. Ukrajinci ale už hlásí i jejich sestřely.

Pro další průběh ofenzivy bude důležité i to, jestli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější