Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Knihu dnes může napsat kdejaký idiot.“ Proč se Kalmann může stát hitem tohoto léta

Ledovcová kra na Islandu. Foto: t4berlin, pixabay
Ledovcová kra na Islandu. Foto: t4berlin, pixabay

Doby, kdy byl detektivní žánr považován za pokleslé brakové čtení, jsou dávno pryč. Kniha Joachima B. Schmidta Kalmann dokazuje, že i zdánlivě prostý detektivní příběh se může vyjadřovat k velkým a těžkým tématům dnešní doby.

Německy píšící autor, který již od roku 2007 žije v islandském Reykjavíku, dalekou severskou zemi dobře zná. Nejen její geografické a přírodní zajímavosti (pracuje jako tamní turistický průvodce), ale také místní společenské problémy. Útěk mladých z venkova do měst, rybářské kvóty, které berou lidem práci, nebo měnící se etnické složení obyvatel. O tom všem by se dal napsat velký společenský román.

Podobně jako kdysi Švéd Stieg Larsson však domestikovaný Islanďan Joachim B. Schmidt zvolil formu detektivky. Respektive společenský román okořenil detektivní linkou.

Bláznivý lovec žraloků

Hlavní a eponymní hrdina Kalmann Óðinsson je místní lovec žraloků. Dělá z nich druhé nejlepší hákarl (fermentované žraločí kousky, pozn. red.) na celém ostrově a také působí jako místní samozvaný šerif. Jednoho dne objeví ve sněhu krvavou stopu a v té samé době zmizí místní zbohatlík Róbert McKenzie.

Co se s majitelem hotelu a držitelem všech rybářských kvót stalo? Byla to vražda, nehoda – nebo je na vině nějaké divoké zvíře? Kalmann se rozhodne, že záhadě přijde na kloub a rodnou vesnici ochrání.

Pokud vás to zatím ještě nenapadlo, tak o Kalmannovi musíte vědět jednu důležitou věc: Místní ho považují za něco, čemu bychom u nás dříve říkali

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější