Deník N

Odvážný mladý reformátor ukončil válku, zrušil cenzuru a do funkcí jmenuje ženy. Nečekané naděje v africké Etiopii

Etiopský premiér Abiy Ahmed Ali v roce 2017. Foto: Odaw, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Etiopský premiér Abiy Ahmed Ali v roce 2017. Foto: Odaw, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Etiopie bezhlavě vkládá naděje do mladého „proroka“. Druhý nejpočetnější stát Afriky má rok v čele nového premiéra, který je nejmladším vládcem kontinentu a zemi odvážně reformuje. Abiy Ahmed ukončil válku se sousední Eritreou, propustil politické vězně, zrušil cenzuru, do nejvyšších pozic kolem sebe nominuje ženy. Otázka je, jestli se to všechno neděje příliš rychle.

Když v Africe k sídlu vlády zamíří houf rozezlených vojáků se zbraněmi, je nejpravděpodobnějším výsledkem převrat. V Etiopii se však stalo něco zcela jiného. Muži v uniformách vyrazili za premiérem Abiyem Ahmedem kvůli svému příliš nízkému žoldu a politik se s nimi setkal tváří v tvář. Připomněl jim, že sám sloužil léta v armádě a že pokud by se ho pokusili zabít, nejdříve by on sám sejmul několik z nich. A brzy nato je přiměl, aby si společně zaklikovali.

Stalo se to už vloni v říjnu a charisma dvaačtyřicetiletého muže, který je nejmladším lídrem na černém kontinentě, v této výbušné situaci zazářilo naplno. Vojáci opouštěli sídlo premiéra s úsměvem na tváři a nahrávka toho, jak politik v bělostné košili předvádí společně s chlapíky v maskáčích a baretech předpisové kliky, začala obíhat po celé republice.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

V tomto okamžiku nejčtenější