Deník N

Nobelova cena za mír: Odvážný mladý reformátor Abiy Ahmed ukončil válku, zrušil cenzuru a do funkcí jmenuje ženy

Etiopský premiér Abiy Ahmed Ali v roce 2017. Foto: Odaw, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Etiopský premiér Abiy Ahmed Ali v roce 2017. Foto: Odaw, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Etiopie bezhlavě vkládá naděje do mladého „proroka“. Druhý nejpočetnější stát Afriky má rok v čele nového premiéra, který je nejmladším vládcem kontinentu a zemi odvážně reformuje. Abiy Ahmed ukončil válku se sousední Eritreou, propustil politické vězně, zrušil cenzuru, do nejvyšších pozic kolem sebe nominuje ženy. A stal se držitelem Nobelovy ceny za mír pro rok 2019.

Když v Africe k sídlu vlády zamíří houf rozezlených vojáků se zbraněmi, je nejpravděpodobnějším výsledkem převrat. V Etiopii se však stalo něco zcela jiného. Muži v uniformách vyrazili za premiérem Abiyem Ahmedem kvůli svému příliš nízkému žoldu a politik se s nimi setkal tváří v tvář. Připomněl jim, že sám sloužil léta v armádě a že pokud by se ho pokusili zabít, nejdříve by on sám sejmul několik z nich. A brzy nato je přiměl, aby si společně zaklikovali.

Stalo se to už vloni v říjnu a charisma dvaačtyřicetiletého muže, který je nejmladším lídrem na černém kontinentě, v této výbušné situaci zazářilo naplno. Vojáci opouštěli sídlo premiéra s úsměvem na tváři a nahrávka toho, jak politik v bělostné košili předvádí společně s chlapíky v maskáčích a baretech předpisové kliky, začala obíhat po celé republice.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější