Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O cenách cukru obchodníci s ministrem odmítli mluvit. Dokumenty ukazují, jak se Nekula snažil o zlevnění potravin

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Potraviny v Česku prudce zdražily v souvislosti s energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Výrobci a prodejci se vzájemně obviňují z umělého navyšování marží. Zabránit dalšímu růstu cen se snažil také ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ten prohlásil, že se zástupci obchodních řetězců jedná pravidelně. Jak ale zjistil Deník N, ceny potravin byly podle podkladů ministerstva na několika málo schůzkách jen okrajovým tématem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jako pěkný dárek pro spotřebitele Nekula na sociálních sítích začátkem letošního května prezentoval slevu, kterou přinesl obchodní řetězec Lidl. Ten zlevnil mouku o čtyřicet procent na celých třináct korun, o slevové akci řetězec informoval po schůzce ministra se šéfem českého Lidlu Adamem Miszczyszynem.

Ministr za propagaci slevy soukromé společnosti sklidil intenzivní kritiku. Zlevnění mouky bylo navíc pouze dočasné a nijak nevybočovalo z běžné praxe pravidelných slev na jednotlivé produkty. Nekula schůzku se šéfem Lidlu obhajoval mimo jiné tím, že se s představiteli obchodních řetězců schází pravidelně.

Lidl ministerstvu neodpověděl

Šéf Lidlu Miszczyszyn byl jediným

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Inflace

Jídlo a gastronomie

Vláda Petra Fialy

Zemědělství

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější