Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Ofenziva začala jako invaze do Normandie. Hlavních ruských linií ale ještě nedosáhla

Útok proti opevněným pozicím ve snaze osvobodit okupované území. Hlavní vojenská událost roku 1944 se letos připomněla na území Ukrajiny. Foto: Robert F. Sargent, U.S. Coast Guard, Wikimedia Commons (Public Domain)
Útok proti opevněným pozicím ve snaze osvobodit okupované území. Hlavní vojenská událost roku 1944 se letos připomněla na území Ukrajiny. Foto: Robert F. Sargent, U.S. Coast Guard, Wikimedia Commons (Public Domain)

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Po měsících čekání naplno propukla ukrajinská ofenziva a zprávy z bojišť jsou přesně tak nejednoznačné, jak se čekalo. Přinášíme přehled, co je jisté, co pravděpodobné, kde ctít zdrženlivost – a co se může dít dál.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Ukrajinská ofenziva: V roce 1944 se spojenečtí vojáci 6. června vylodili v Normandii a otevřeli druhou frontu proti nacistickému Německu. Jednou se možná budou připomínat dvě výročí v jeden den – to spojenecké druhoválečné i to ukrajinské.

Oficiálně ukrajinská protiofenziva žádné datum začátku neměla. Ale kolem 6. června nabraly události na frontě spád a začalo přibývat zpráv o útocích na zemi.

„Vydáváte se na velkou křížovou výpravu, k níž naše úsilí směřovalo mnoho měsíců. Oči světa se na vás upírají. Naděje a modlitby lidí milujících svobodu, ať jsou kdekoliv, vás doprovázejí,“ četli si vojáci v rozkazu generála Eisenhowera před 6. červnem 1944. Ukrajinci se v podstatě ocitli v té samé roli: vydávali se proti území okupovanému jednotkami diktátora připravenými ho bránit.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu. Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0.

Ukrajinské jednotky útočí různě silně na řadě míst fronty. Naše mapa zobrazuje tři výraznější bojiště – západní u města Orichiv, severně od Melitopolu; střední, kde Ukrajinci postupují od Velyke Novosilky k jihu, směrem k Mariupolu; a východní v oblasti Bachmutu. Nové útoky se ale mohou rozvinout – stejně jako ty dřívější umlknout – na řadě míst fronty prakticky v řádu hodin.

Útok směrem na jih míří do nejlépe připravené ruské obrany na celé frontě. Odpovídá to tomu, že pro výsledek války obě strany pokládají za velmi důležité to, zda Ukrajinci dokážou prorazit k Azovskému moři a odříznout zásobování Krymu.

Kam tedy Ukrajinci postoupili: Klíčovou otázkou zůstává, jak moc se Ukrajincům ofenziva daří. Sociální sítě jsou nyní zvěstí o bojích plné a každý chce být poslem dobrých zpráv. Buďme ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější