Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Největší teroristický útok během války. Kachovská přehrada je zničena, záplavy ohrožují desítky vesnic

Ze zničené přehrady Kachovka se valí voda. Foto: Profimedia
Ze zničené přehrady Kachovka se valí voda. Foto: Profimedia

Podle Ukrajinců stojí za výbuchem Rusové, Moskva však tvrdí opak. Může to mít vliv na Záporožskou jadernou elektrárnu, ale prozatím je situace stabilní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ukrajinský zpravodaj listu Kyiv Post Jason Jay Smart to označil za největší teroristický útok v dosavadním průběhu ruské války proti Ukrajině. O ruských teroristech psal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zatímco Rusové zase obviňují Ukrajince.

V noci na úterý 6. června se odehrál jeden z nejvýznamnějších momentů dosavadního průběhu této války. Přehrada Kachovka na řece Dněpr na jihovýchodě Ukrajiny byla vážně poškozena, dalo by se říci zničena, a v těchto chvílích se přes ni valí miliony metrů krychlových vody.

Rozsáhlé oblasti s desítkami vesnic, kde žijí desetitisíce lidí, jsou ohroženy záplavami.

„Ruští teroristé. Zničení přehrady a vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba je vyhnat ze všech koutů ukrajinského území. Nemůžeme jim nechat ani metr, protože každý metr využijí k teroru,“ napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a na dnešek ohlásil mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

K poškození přehrady došlo v noci, podle nepotvrzených zpráv kolem půl třetí. Ukrajinci tvrdí, že ji zničili Rusové, kteří ji podminovali a odpálili.

Jeden z místních obyvatel řekl listu Ukrajinska pravda, že slyšel

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější