Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zničení Kachovské přehrady: otázky a odpovědi

Zničená Kachovská přehrada. Foto: ČTK, AP
Zničená Kachovská přehrada. Foto: ČTK, AP

Ukrajinci oznámili, že ruské okupační jednotky zničily hráz obří Kachovské přehrady. Rusové to popřeli. Přehrada je ale každopádně v troskách. Přinášíme rychlý souhrn otázek a prvních odpovědí; zničení přehrady se budeme věnovat podrobněji i nadále.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jak moc velký problém to je?

Mluví se o největším ruském teroristickém útoku v celé válce. V záplavové oblasti pod přehradou žijí desítky tisíc lidí, Ukrajinci na pravém břehu Dněpru uvedli do pohybu evakuační plány. Co se děje na levém, okupovaném břehu, není příliš známo.

V rovinatém terénu jižní Ukrajiny se přehradní jezero táhne 240 kilometrů do délky a až 23 kilometrů do šířky. Zadržovala kolem 18 krychlových kilometrů vody, což je pro představu objem jako přibližně 70 slapských přehrad.

Nemusí to však znamenat, že se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější