Mor, lepra, tuberkulóza a oheň sv. Antonína. Kniha Lékařství popisuje dějiny nemocí, pacientů a především lékařů

Nová publikace Lékařství ze zavedené tematické řady Velkých dějin zemí Koruny české je fascinující čtení. I když se v něm více než o nemocech dozvíte o lékařích, více než o ženách o mužích a více než přelomové pokroky moderní medicíny vás možná nadchne kapitola o dávném medicínském pravěku.
Možná jste ji měli doma také. Zaprášenou, rozpadající se bichli s názvem Domácí lékař s mnoha hrůzyplnými vyobrazeními různorodých lékařských zákroků a nespočtem neméně hororových snímků nemocí, vyrážek či vředů.
Možná jste v ní také listovali – v dětském okouzlení vším morbidním, smrtelným, konečným. Podobně zatíženým čtenářům teď Paseka nabízí návrat do dětství s novým svazkem z tematické řady Velkých dějin zemí Koruny české s podtitulem Lékařství.
Nová publikace nicméně je oproti zmíněnému Domácímu lékaři spíše teoretickou prací, jejíž praktické využití v každodenním životě lze očekávat opět spíše u lékařského stavu. Nedočkáme se tu těch tak atraktivních, dosti explicitních fotografií či nákresů projevů různých hrůzostrašných nemocí.
Dvanáct autorů včetně editora Karla Černého tu v jedenácti kapitolách na téměř sedmi stech stran usiluje o to, aby představili něco serióznějšího: kompletní dějiny českého lékařství od pravěku do sametové revoluce.
Dobrodružný pravěk
S ostatními knihami z tematické řady spojuje Lékařství čtivý styl. Stále jde především o vědeckou práci, o čemž svědčí mimo jiné bohatý poznámkový aparát či obsáhlý soupis pramenné literatury, přesto jsou tyto fascikly leckdy zábavným nahlédnutím do různorodých vědeckých oborů.
To se osvědčuje hned v první hlavě knihy věnované