Nejbezpečnějším postupem pro NATO je Ukrajinu přijmout do svých řad

Komentář Edwarda Lucase: Byla by vážná chyba, kdyby se Ukrajina (a její spojenci) spokojila s čímkoli horším než plnohodnotným členstvím v NATO.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
S nadcházejícím summitem NATO ve Vilniusu, který proběhne v polovině července, se stále více prosazuje jedna myšlenka. Namísto členství v alianci by se Ukrajině měly nabídnout silné bezpečnostní záruky a vojenská pomoc, jakou Spojené státy poskytují Izraeli. Nejmenovaný vysoký představitel administrativy řekl listu Wall Street Journal, že USA uvažují o něčem „volně“ založeném na tomto modelu. Francouzský prezident Emmanuel Macron se minulý týden na bezpečnostní konferenci GLOBSEC v Bratislavě nechal slyšet, že NATO musí „vytvořit něco mezi bezpečností zajišťovanou Izraeli a plnohodnotným členstvím“. Jeho polský protějšek Andrzej Duda s tím souhlasí.
Více zbraní pro Ukrajinu, užší zpravodajská spolupráce a dodávky technologií jsou vítány. Ale byla by vážná chyba, kdyby se Ukrajina (a její spojenci) spokojila s čímkoli horším než plnohodnotným členstvím v NATO. A vzhledem ke geografickým, historickým a politickým rozdílům mezi Ukrajinou a Izraelem tento model téměř postrádá smysl. Ukrajina se