Kauza, která změnila svět. Vychází kniha Když promluvila

Když známá herečka veřejně obvinila hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění, reportérky deníku New York Times Jodi Kantor a Megan Twohey se pustily do pátrání. Zpočátku to nevypadalo nadějně, jenže postupem času se novinářkám podařilo nashromáždit tolik důkazů, že nemohlo být pochyb – Harvey Weinstein se dlouhá léta dopouštěl sexuálního násilí na obrovském množství žen. Osudy hrdinek, které prolomily mlčení, inspirovaly ženy z celého světa, jež se začaly ozývat s vlastními traumatickými zkušenostmi. Rozhořelo se hnutí #MeToo. Kniha Když promluvila vypráví vzrušující příběh o síle pravdy ve službách nejlepší investigativní žurnalistiky. Přečtěte si předmluvu k českému vydání, kterou napsala Dominika Píhová.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Knihu Když promluvila si můžete pořídit v našem e-shopu nebo ve všech dobrých knihkupectvích.
Bezmála čtyři roky od vydání anglického originálu této knihy už bývalý filmový producent Harvey Weinstein bezprostřední riziko pro ženy nepředstavuje. V newyorském vězení si totiž odpykává třiadvacetiletý trest odnětí svobody za znásilnění a sexuální nátlak, o němž v únoru 2020 rozhodl tamější soud. O rok a půl později Weinstein stanul před soudem znovu, tentokrát v Kalifornii, kde ho porota uznala vinným ze znásilnění a sexuálního napadení. Za mřížemi má strávit dalších šestnáct let.
Práce amerických reportérek Jodi Kantor a Megan Twohey zafungovala jako klíč k bráně do světa ututlávaných tajemství, která v sobě ženy po celém světě držely mnohdy i roky. Až výjimečná investigace odhalující chování jednoho z předních mužů amerického filmového průmyslu těmto ženám umožnila, aby o svých zkušenostech promluvily, a pocit izolace a osamění vystřídala rozporuplná úleva, že v tom nejsou samy. Jméno Harvey Weinstein se stalo argumentem, proč o nevhodném chování, sexuálním obtěžování a násilí nemlčet.

Kniha Když promluvila vypráví příběh poctivé novinářské práce, mnoha odvážných žen a jednoho mocného muže, který není nikterak výjimečný. Je totiž jedním z mnoha – konkrétní symptom problematického systému, který neúměrně chrání a upřednostňuje mocné, zatímco umlčuje, a v některých případech dokonce zastrašuje oběti.
V podtitulu knihy stojí, že jde „o odhalení případu sexuálního obtěžování, které zažehlo změnu“. S odstupem několika let víme, že jde o změnu globálního rozsahu, která rozhodně není u konce, ba naopak, pořád nejspíš stojíme na úplném začátku a všichni jsme její součástí. Už dnes totiž prosakuje do každé oblasti našeho života: do našich domovů, intimních konverzací, do škol a pracovišť, do vztahů i přemýšlení o nich. Donutila nás zamyslet se nad tím, jaké zkušenosti v sobě nosíme, zda někdo překročil naše hranice nebo jestli jsme někdy sami narušili hranice druhých.

Když se Kantor a Twohey snažily některé z žen přesvědčit, aby s nimi pro vznikající článek mluvily, opakovaly jednu a tutéž větu: „Nemůžu změnit, co se vám v minulosti stalo, ale společně se nám možná díky vaší zkušenosti podaří ochránit někoho jiného.“ Toto sdělení lze dnes vztáhnout k celému hnutí #MeToo a konverzacím, které o tématu vedeme.
Kauza Weinstein proměnila celospolečenskou debatu a v některých případech i legislativu. Proměnila ale také novinařinu – nejen to, co se v médiích objevuje a řeší, ale i to, jakým způsobem novináři a novinářky pracují a jaké hlasy ve své práci amplifikují. Základním stavebním kamenem pro daný text se stala důvěra, kterou si novinářky dokázaly se svými zdroji vybudovat. S ní ale přicházela také o to větší novinářská odpovědnost, a to nejen za příběhy a traumatické zkušenosti, se kterými se jim ženy svěřily, ale také za dopady, jaké publikace takových informací může mít.
Investigace Kantor a Twohey nám i po letech od zveřejnění připomíná, že rychlost není při publikování podobných kauz správnou motivací. A že jen díky důkladné, fakty a důkazy podložené a týmové práci mohou takové příběhy obstát před veřejností, která si šíři problému teprve začíná uvědomovat a nastavovat nové hranice a pravidla. V případech zneužívání moci, sexuálního obtěžování a násilí málokdy jde o černobílé příběhy, které lze snadno odvyprávět, zvlášť pokud takové chování trvá roky a existující struktury jej umožňují.

Vidíme to koneckonců i u nás. Takzvaný „Weinsteinův efekt“, v rámci nějž jsou zveřejňována obvinění slavných a mocných mužů z nevhodného sexuálního chování, totiž nakonec dorazil i do Česka. A to navzdory přesvědčení mnohých, že se nás tento systémový problém netýká. Dnes už je zřejmé, jak moc jsme se pletli, ať už se bavíme o tom, kolik žen v Česku má zkušenost s obtěžováním v práci, hromadné dopravě, učebnách, nebo řešíme konkrétní případy zneužívání moci a důvěry ze strany politika, psychiatra, novináře, sportovního trenéra, vedoucího skautského oddílu, duchovního, vysokoškolského pedagoga nebo životního kouče.
Při odkrývání případů z českého prostředí někdy až mrazí z toho, jak moc se podobají těm zahraničním – stejné mocenské rozdíly, identické vzorce a manipulace, podobná institucionální selhání a především naprosto shodné pocity a strachy obětí. Obdobné jsou nicméně také reakce veřejnosti: stále nám dělá problém rozlišovat mezi sexuálním násilím a obtěžováním a v extrémních případech je zaměňujeme za obyčejné flirtování nebo snad „negentlemanské“ chování. To, že se o takovém systémovém jevu veřejně mluví, největší odpůrci a kritici hnutí připisují politicky korektnímu Bruselu, genderovému šílenství nebo vlivu americké kultury. Sexuální útoky se stále příliš často vykreslují jako něco přirozeného a vina je připisována obětem.

Stejně jako všude jinde ve světě i u nás platí, že kvalitní novinařina může problém nasvítit, poukázat na něj a tím jej dostat do povědomí veřejnosti, rozproudit diskusi a přinášet osvětu. Systémové řešení ale nabídnout nedokáže, stejně jako nemůže zastat práci policie a soudů.
Ani kniha Když promluvila nenabízí jednoduchý návod nebo jasná řešení. Diskuse stále pokračuje. Díky Jodi Kantor a Megan Twohey mají novináři a novinářky po celém světě unikátní vhled do toho, jak lze takové příběhy psát. Všem čtenářům a čtenářkám pak nabízejí výzvu a příležitost definovat své mantinely, zhodnotit předložené důkazy a na jejich základě si vytvořit vlastní postoj.
Ne všichni muži jsou Harvey Weinstein. Ale příliš mnoho žen má zkušenost s někým, jako je on.
Knihu Když promluvila i další tituly z Edice N si můžete objednat v e-shopu Deníku N.
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.