Konec černobílé doby. Prožijte s umělci válku, léta totality i pád komunismu. Jedno odpoledne stačit nebude

Národní galerie Praha otevřela v pátek 26. května novou stálou expozici ve Veletržním paláci. Výstava s názvem Konec černobílé doby pokrývá období 1939–2021, a mapuje tak pečlivě vývoj českého moderního a současného umění.
„V umění vždy existovalo více různých pojetí kvality současně. V chronologickém vývoji proto ukazujeme, jak rychle se představa kvality v čase proměňovala,“ vysvětluje ředitel Sbírky moderního a současného umění a zároveň jeden z kurátorů nové expozice 1939–2021: Konec černobílé doby v NGP Michal Novotný.
Kupka i Lenin
Společně s kurátorkami Adélou Janíčkovou a Evou Skopalovou se snaží ve druhém patře Veletržního paláce zmapovat, jaké umění v dané době vznikalo a proč. Mezi proslulými díly Jana Zrzavého, Františka Kupky či Olbrama Zoubka tak vykukují třeba komunistické propagandistické plakáty, Lenin v Praze nebo nenápadná fotodokumentace začínajícího undergroundu.
Přes tři sta děl ze sbírek Národní galerie představuje podle kurátorů nejen to nejlepší z osmi dekád, ale nabízí návštěvníkům i specifické oblasti umění ovlivněného dobovou estetikou nebo politickou situací.
Rozsáhlá expozice buduje především podklad pro vnímání a hodnocení uměleckých děl v širších kontextech a ptá se, jestli se nedíváme na umělecká díla někdy až příliš černobíle.
Spolu s tématy a jednotlivými kapitolami, do nichž je expozice rozčleněna, podporuje zkoumání širších kontextů a dobové kultury především architektonické zpracování výstavy.
Nejenže Dominik Lang a Jan Brož přizpůsobují rozvržení prostoru jednotlivým dobovým úsekům, ale přichází i s celkovým konceptem, který je nový a originální, ale zůstává přitom jednoduchý, aby nijak neubíral pozornost vystaveným dílům.
Válka a komunismus
Celou výstavu zahajuje válečné umění – obrazy plné deziluze, hladu a utrpení