Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Baxu zvolíme, Zemanovou ne.“ Nervózní Senát se chystá na výběr ústavních soudců

Foto: ČTK
Foto: ČTK

Už ve středu senátoři rozhodnou o tom, koho z trojice prezidentových kandidátů pošlou na Ústavní soud. Podle zjištění Deníku N není aktuálně vyloučený scénář, že i přes nesouhlas ústavně-právního výboru projde soudce Josef Baxa, soudkyně Daniela Zemanová by při hlasování na plénu mohla narazit. Oba dva se v úterý chystají ještě na jednání senátorských klubů, které by finální hlasování mohlo ovlivnit.

Ústavně-právní výbor minulý týden odsouhlasil nominaci akademika Jana Wintra, soudci Josef Baxa a Daniela Zemanová ale podporu nedostali. Ještě před dvěma týdny část senátorů nejhlasitěji hovořila o tom, že si nejsou jistí tím, že by měl soud doplnit bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. Ten nakonec nemusí být tím, kdo u zákonodárců finálně narazí.

Problém může mít Zemanová, která donedávna stála v čele Soudcovské unie. Proti ní se postavil předseda zmíněného výboru Tomáš Goláň (ODS), který tvrdí, že ho nepřesvědčilo její vystoupení během slyšení v Senátu.

„Mě její výkon překvapil. Takový kandidát nižší kvality tam ještě nebyl,“ řekl Goláň Deníku N s tím, že si „ani nepamatuje na žádnou její odpověď“. „Kdežto u pana Baxy a Jana Wintra si pamatuji všechno,“ dodal. A byl to přitom právě Goláň, kdo ještě před výslechy ve výboru mluvil o tom, že se bojí podpořit Baxu. Nyní Deníku N řekl, že ohledně svého hlasu pro Baxu „ještě neví“.

„U paní Zemanové jsem rozhodnutý, u pana Baxy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější