Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (455. den): Kreml údajně skutečně zasáhli Ukrajinci, drony útočily i na ruskou loď Ivan Churs

Ukrajinští vojáci se dívají na obrazovku dronu, který ukazuje pozice ruských vojáků. Foto: Oleksandr Ratushniak, ČTK / AP
Ukrajinští vojáci se dívají na obrazovku dronu, který ukazuje pozice ruských vojáků. Foto: Oleksandr Ratushniak, ČTK / AP
  • Podle Američanů byl Kreml na začátku května skutečně napaden ukrajinskými drony, nejednalo se o fingovanou akci Ruska.
  • Spolu s Bělgorodem je to další důkaz, že Ukrajinci rozšiřují válku na ruské území.
  • Tři drony údajně zaútočily také na ruskou loď Ivan Churs. K útoku se hlásí Ukrajinci.
  • Ukrajinci mohou přicházet o deset tisíc dronů měsíčně, elektronický boj je pro Rusy klíčový.
  • Podle poznatků z bojiště mění plány i západní armády – viz Česko.
  • Mapa ukazuje, jak se během roku měnila fronta v okolí Bachmutu.
  • Videa dne: švédské CV90 ve Spišské Nové Vsi a náraz dronu do dronu.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí ze středy 24. května. Situace na některých místech již může být jiná.

Od začátku konfliktu se píše, že jsme svědky války na Ukrajině. Přesnějším popisem skutečnosti však bude, když řekneme, že jde o ruskou válku proti Ukrajině, neboť Rusko svého souseda napadlo bezdůvodně (ačkoli se to Putin snaží všemožně obhajovat).

Poslední dny a týdny však ukazují, že konflikt se již nemusí odehrávat pouze na území této země. Ukrajinci se stále více snaží přenést válku i na ruské území.

Vrcholem byl pravděpodobně pondělní a úterní vpád ruských proukrajinských polovojenských jednotek s pochybnou pověstí do Bělgorodské oblasti. Nějakou dobu držely 31 kilometrů čtverečních území Ruské federace.

Na rozdíl od Rusů ve středu tvrdily, že při akci zahynuli pouze dva jejich lidé. Slibují, že podobné útoky zopakují.

Musíme se však vrátit také k události, která se odehrála již na začátku května, kdy v Moskvě na Kreml zaútočily dva drony. Rusové tvrdili, že šlo o ukrajinský útok, ale několik odborníků spekulovalo nad tím, zda nešlo o operaci pod falešnou vlajkou, kterou by si Rusové ospravedlnili další represe. Psali jsme o tom i ve Vývoji bojů.

Nyní se však zdá pravděpodobnější, že za útokem skutečně stáli Ukrajinci. Napsal to deník New York Times, který se odvolával na anonymní zdroje z prostředí amerických tajných služeb.

Podle deníku se Američané zpočátku také domnívali, že by mohlo jít o zinscenovanou ruskou akci. Jeden dron s rozpětím křídel dva metry zřejmě zasáhl cíl a způsobil požár na střeše Kremlu, druhý byl zneškodněn ruskou protivzdušnou obranou.

Nyní však Američané tvrdí, že za útoky stáli Ukrajinci. Přesvědčily je o tom

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější