Kauza ruských zbrojařů je neprůstřelná, Česká republika zasáhne, je přesvědčena šéfka Navalného týmu

ŠIZO neboli „štrafnoj izoljator“ znamená česky samotka. V cele o velikosti dva a půl krát tři metry strávil ruský opoziční politik Alexej Navalnyj už více než 165 dní. Přesnou kopii této cely dovezl a minulý týden nainstaloval na pražském Staroměstském náměstí Navalného tým v čele s jeho novou šéfkou, investigativní novinářkou Marijou Pěvčich.
Těsně před zahájením výstavy skupina publikovala zjištění, že rodina Putinova zbrojaře Borise Obnosova má v Praze nemovitosti za miliony. S Marijou Pěvčich jsme se bavili
- o této kauze,
- o jejích možných dopadech
- i o Navalného vyhlídkách do budoucna.
Mají dnes investigativní zjištění stejný politický i veřejný dopad jako dříve? Nebo zprávy ohledně dalšího ruského zkorumpovaného úředníka, který ukradl miliony a pořídil si za ně nemovitosti na Západě, už nikoho jen tak nerozhodí?
Podobné informace mají pořád stejnou odezvu. Vaše druhá otázka plyne z profesní deformace investigativní novinářky. Občas je třeba se na věci podívat s větším odstupem, abyste pochopila význam toho, co děláte.
Vzpomínám si na rok 2017, kdy jsme pracovali na Medvěděvově kauze (investigativní snímek o tehdejším ruském premiérovi Dmitriji Medvěděvovi s názvem On vam ně Dimon, v překladu Pro vás žádný Dimon, pozn. red.). Zdálo se, že už s ničím větším nikdy nepřijdeme a investigace ztratí význam. Pak se ale objevil Putinův palác (dokument z roku 2021 Palác pro Putina, příběh největšího úplatku, pozn. red.) a tak dále.
Pocit, že naše práce už k ničemu nevede, je cyklický – přichází a znovu odchází. Jste příliš zapojená do procesu investigace, abyste mohla získat objektivní obraz a odhadnout dopad této práce.

Takže reakce na vaše zjištění je stejně silná, jen není vidět, protože ruský represivní aparát neumožňuje, aby byla viditelná?
Jakou reakci myslíte?
Po filmu o Medvěděvovi vyrazili Rusové na náměstí.
Předpoklad, že po každém investigativním zjištění by lidé měli vycházet do ulic na demonstrace a že podle toho se pozná úspěšná investigativní kauza, není správný. Úspěch investigativního vyšetřování lze hodnotit podle různých měřítek. V některých kauzách je úspěchem zatčení dotyčné osoby nebo zmrazení nemovitosti.
Po vydání kauzy Šeherezáda (zjištění, že superjachta Šeherezáda, která kotvila v italském přístavu Carrara, patří Vladimiru Putinovi, pozn. red.) nikdo neočekával, že