Spor o funkční období i praxi. Blažkova novela o státním zastupitelství čelí kritice

Nejvyššímu státnímu zástupci a části poradních orgánů vlády se nelíbí novela zákona o státním zastupitelství. Tu přichystal rezort spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka (ODS) a ve středu by měla návrh projednat vláda. Novela řeší podmínky, které by měl kandidát na post nejvyššího státního zástupce splňovat, i délku jeho funkčního období. Proti některým navrhovaným bodům je i ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti).
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Nevhodné chování, hrubé porušení povinností nebo ohrožení důvěry v činnost svých podřízených. Pouze za takových podmínek bude moci vláda podle novely zákona odvolat nejvyššího státního zástupce.
V současné době ho může kabinet na návrh ministra spravedlnosti odvolat kdykoli i bez udání důvodu. Šéf státních zástupců se navíc bude moci podle novely bránit u Nejvyššího správního soudu.
S těmito změnami souhlasí současný nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Vadí mu však jiný bod, který ministerstvo spravedlnosti chystá – a tím je délka funkčního období. To by mělo být podle návrhu ministerstva sedmileté, Stříž je však zastáncem desetiletého.
Šéf rezortu Blažek přitom naznačuje, že už sedmiletý mandát je z jeho strany kompromisem. Připomíná, že část volených funkcí – například náčelníka generálního štábu – má pouze pětiletý mandát a on osobně by byl zastáncem tohoto modelu.
Deset let, jinak neschvalovat
Zato Stříž argumentuje tím, že desetiletý mandát mají například předsedové nejvyšších soudů. „Domáháme se stejného postavení, jaké mají oni,“ řekl České televizi.
Deníku N pak šéf státních zástupců sdělil, že kromě deseti roků mandátu je důležité, aby se po jeho vypršení nemohl šéf státních zástupců o funkci ucházet znovu.
„U krajských, vrchních či okresních státních zástupců je opakování mandátu nejen vhodné, ale z pragmatických důvodů