Tykačův svět v kostce. Jak přišel k majetku, co je vlastně zač a kudy proteklo půl miliardy

Měl pověst dravého finančníka z devadesátek, teď je uhlobaronem prožívajícím své vrcholné období. Sázka na zatracované uhlí vynesla Pavla Tykače mezi tisíc nejbohatších lidí světa. Deník N proto ve třech analýzách zmapoval jeho impérium i komplikovanou minulost. Hovořili jsme také s lidmi z jeho okolí, kteří popsali, jaký Tykač je, jaké jsou jeho silné a slabé stránky nebo proč chce být novým Kellnerem.
Pavel Tykač byl mezi českými miliardáři relativně dlouho nenápadný. Vsadil na uhlí, čímž část byznysové elity pohrdala, měl třenice s Danielem Křetínským, ale s expanzí do zahraničí na rozdíl od něj dlouho otálel.
V posledních letech se ale mnohé změnilo. Tykačovy zisky s energetickou krizí raketově vystřelily a jeho skupina začala expandovat do dalších kontinentů. V Česku usiluje o vydavatelský dům Mafra Andreje Babiše.
Tykačovy investice podnikatele během uplynulého roku vystřelily mezi tisíc nejbohatších lidí planety, nyní už v žebříčku zaujímá 261. místo. V unikátní vizualizaci přinášíme přehled toho, jaké firmy vlastní, ale i to, jak složitá Tykačova vlastnická struktura je.
Mapujeme také jeho zahraniční investice, popisujeme, kam zaměřil svoji pozornost, kdo je jeho pravou rukou, která na akvizice mimo Česko dohlíží, nebo také to, proč Tykač vzbudil poprask v Austrálii.

V dalším článku shrnujeme Tykačovu byznysovou genezi. Lidé z jeho okolí popisují, jak podnikatel uvažuje, jaké jsou jeho strategie a jak se z agresivního finančníka s devadesátkovým stylem stal jedním z nejbohatších lidí na světě. Většinou se shodují, že jde o „nekompromisního dravce“, který jde tvrdě za svým.
„Vlastně byl vždycky tak nějak za hranou, nejvíce patrné to bylo u Motoinvestu a příběhu Agrobanky,“ líčí jeden z insiderů. Zdroje poukazují také na to, že Tykačovým vzorem byl Petr Kellner.

Během analyzování Tykačova impéria se Deník N dostal také k dokumentům, které odhalují podezřelý tok půl miliardy korun. K jejich přesunu byl vytvořen umělý vehikl firem sídlících v daňových rájích s utajenými vlastníky.
V průběhu několika let putovaly stamiliony z kyperské firmy do české společnosti Helsinky, která měla na starost stavbu Tykačovy vily. Vlastník offshorové společnosti byl skryt ještě za další firmou ležící v tvrdém daňovém ráji v Belize. Dnes vilu i pozemky vlastní přes českou, kyperskou a lichtenštejnskou firmu Tykač s manželkou. Původ peněz na její stavbu objasnit odmítl.
Knihy roku Deníku N: Má česká literatura šanci na mezinárodní úspěch?
Nad výsledky ankety Knihy roku Deníku N si budeme povídat v pondělí 4. prosince od 19 hodin se spisovatelkou a publicistkou Klárou Vlasákovou, ředitelem Světa knihy Radovanem Auerem a Janem Zikmundem z Českého literárního centra. Diskuzi v Knihovně Václava Havla bude moderovat editorka kulturní rubriky Deníku N Irena Hejdová.
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.