Co víme o bojích u ruského Bělgorodu? Ruští partyzáni vjeli do Ruska na tanku tam, kam Ukrajinci nemohou

Kdo jsou a odkud do Ruska přišli ruští partyzáni? Co chtějí? Jak se na ně dívá ukrajinské velení? A co „bělgorodská operace“ vypovídá o současném Rusku, které slaví dobytí Bachmutu pomalu jako pád Berlína, ale neuhlídá si vlastní hranici?
Je úterý 23. května 2023, dvě hodiny po poledni. Od prvních informací o průniku diverzantů z Ukrajiny na ruské území uplynulo více než 24 hodin. Jaderná mocnost Rusko stále nemá pod kontrolou všechny své vísky v pohraničí. Nekontroluje ani státní hranici přinejmenším na jednom exponovaném úseku. Spěšně evakuuje své občany mimo dostřel minometů a děl. Hasí požáry způsobené náložemi shozenými z dronů.
Podle posledních zpráv se boj dnes odehrával u obce Bogun-Gorodok (viz mapu výš). Ruská média s hrdostí oznamují, že armáda a pohraničníci spadající pod jednu z největších světových tajných služeb FSB skupinu diverzantů zahnali.
Gubernátor Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na sítích informuje o úspěšné evakuaci asi stovky lidí do bezpečí. „Na osvobození jejich vesnic se teď pracuje,“ prozradil a požádal občany, aby se domů raději ještě nevraceli. Boje zjevně trvají i přesto, že ruské ministerstvo obrany oslavně hlásí likvidaci asi 70 „ukrajinských teroristů“, čtyř obrněných aut a pěti pickupů.
Co se vlastně stalo?
V noci na včerejšek vstoupily z Ukrajiny na ruské území v Bělgorodské oblasti diverzní skupiny. Podle tvrzení velitelů, která se v podobě videí objevila na sítích, šlo o akci ruských partyzánů bojujících na straně Ukrajiny v řadách dvou vojenských formací – ruské Legie Svoboda Ruska a Ruského dobrovolnického sboru. Kromě ručních zbraní měli k dispozici několik kusů těžké vojenské techniky.
Partyzáni bez větších problémů obsadili jeden z pohraničních přechodů, kde ukořistili ruské bojové vozidlo pěchoty. Několik ruských pohraničníků a vojáků zajali.
Pokračovali směrem do ruského vnitrozemí a obsadili vesnici Kozinka, která leží pouhých 600 metrů od rusko-ukrajinské státní hranice. Výbuchy a střelba byly slyšet v řadě dalších vesnic. Na samotný Bělgorod zaútočily drony.
Lidé utíkají nebo se ukrývají před minometnou palbou i útočnými drony.
Podle vedení oblasti je situace nejhorší v ruských